بلاکچینکریپتوهوش مصنوعی

هیومنود (Humanode)؛ اولین بلاک چین مبتنی‌بر انسان!

به گزارش اکسران: فناوری بلاک چین به‌‌طورباورنکردنی حوزه‌های متعددی را درنوردیده و به صنایع مختلفی نفوذ کرده است. همین مسئله باعث شده است تا متخصصان بلاک چین تلاش خود را روی کاهش حداکثری پیچیدگی‌ها و موانع پیوستن و تعامل با این فناوری متمرکز کنند. یکی از دستاوردهای نوین این حوزه، بلاک چین هیومنود (Humanode) است که بر هویت بیومتریک کاربران بنا شده. این بلاک چین، انسان را نیز به‌عنوان عنصری از سازوکار بلاک چین دخیل کرده است.

ورود و مشارکت در فضای بلاک چین در بسیاری موارد مستلزم کار با اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است. هیومنود سعی می‌کند با استفاده از شبکه‌‌ای رمزنگاری‌شده و بیومتریک این فرایند را تا حد زیادی آسان کند. زیربنای قدرتمند بلاک چین هیومنود، ساختمانی منحصربه‌فرد از داده‌های بیومتریک کاربران در اختیار دارد. این داده‌های زیستی می‌توانند شبکه مالی پایدار و ایمنی ایجاد کنند که علاوه بر با جذب کاربران جدید، دربرابر بسیاری از حمله‌های اینترنتی مبتنی‌بر جعل هویت نیز مقاوم باشد.

در این مقاله، قصد داریم درباره تاریخچه، ویژگی‌ها، خصوصیات و کارکردهای بلاک چین هیومنود به‌طورمفصل صحبت کنیم. برای این منظور، ابتدا با سنگِ‌بنای مبتنی‌بر زندگی این زنجیره آشنا می‌شویم. سپس، فناوری هیومنود را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم. درادامه، به برخی از مشکلاتی اشاره می‌کنیم که هیومنود درصدد رفع آن‌هاست و به تعدادی از پرسش‌های متداول درباره این بلاک چین پاسخ می‌دهیم. در‌پایان نیز، توکن بومی هیومنود، یعنی HMND را معرفی می‌کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراهمان باشید.

هیومنود (Humanode) چیست؟

هیومنود سیستم مالی قدرتمند و پیشرفته‌ای است که برای تأیید و احراز هویت کاربران از روش زیست‌سنج (بیومتریک) ایمن و غیرمتمرکزی استفاده می‌کند. در تعریف ساده‌تر‌، در شبکه هیومنود کلید ورود هر کاربر خصوصیات فیزیکی او همچون تصویر چهره‌اش است. بدین‌ترتیب، هیومنود شبکه‌ای کاملاً غیرمتمرکز است که برای هرشخص یک حق رأی در نظر می‌گیرد. چنین سازوکاری می‌تواند با توزیع نابرابر قدرت در شبکه آن‌هم صرفاً براساس سرمایه مبارزه کند.

داده‌های بیومتریک به‌کاررفته برای اثبات منحصربه‌فرد‌بودن نودها نیز کاملاً غیرمتمرکز ثبت می‌شوند تا تضمین کنند که مالک هر نود یک انسان واقعی است. گفتنی است در‌این‌بین، حریم خصوصی کاربران نیز حفظ می‌شود؛ زیرا این داده‌ها رمزگذاری‌شده هستند و هرگز دردسترس اشخاص ثالث قرار نمی‌گیرند.

هیومنود با به‌کارگیری کیت توسعه سابستریت (Substrate) بنا نهاده شده است. سابستریت چهارچوب کلیدی ساخت بلاک چین و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز وب ۳.۰ با قابلیت‌های متنوع در شبکه پولکادات به‌شمار می‌رود. بدین‌ترتیب، هیومنود با استفاده از قابلیت سابستریت می‌کوشد زنجیره‌ای ایمن، رمزنگاری‌شده و دسترس‌پذیر برای ساخت اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و سازمان‌های مشارکتی ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: وب ۳.۰ چیست؟ چگونه روی نسل بعدی اینترنت سرمایه‌گذاری کنیم؟

داده‌های زیستی: اساس سازوکار هیومنود

در زنجیره هیومنود، فقط داده‌های زیستی اجازه دارند وارد شوند و با همتایان خود در تعامل باشند. درواقع در این شبکه، تنها افراد واقعی و زنده می‌توانند مشارکت کنند و پاداش بگیرند. سازوکار بدیع هیومنود از راهکارهای جست‌وجوی داده‌های بیومتریک کاربران و عملیات تطبیق داده‌ها و الگوریتم‌های تشخیص هویت افراد بهره می‌برد تا زنجیره‌ای غیرمتمرکز و حسابرسی‌شدنی و خصوصی تشکیل دهند.

هیومنود با ایجاد جامعه‌ای از کاربران با هویت واقعی، شبکه‌ای مقاوم در‌برابر حمله‌ سیبل (Sybil Attack) می‌سازد که راهکارهایی پایدار برای حفظ ارزش و کاربردهای مالی ارائه می‌دهد. در حمله‌های سیبل که اغلب در شبکه‌های همتابه‌همتا و دموکراتیک اتفاق می‌افتد، هکرها با ایجاد حساب‌های کاربری جعلی به‌منظور کسب اکثریت رأی تلاش می‌کنند کنترل شبکه را در‌اختیار بگیرند.

درمقابل، سازوکار بیومتریک زنجیره هیومنود به هر انسان اجازه می‌دهد تا فقط یک نود و یک رأی در سیستم داشته باشد و ریسک حمله‌های سیبل را به حداقل برساند. در‌ادامه‌، حمله‌های سیبل و شیوه مقابله هیومنود با آن‌ها را دقیق‌تر واکاوی خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید: همه راه‌های هک و حمله‌ به بلاک چین

سازندگان و سرمایه‌گذاران در Humanode

هیومنود محصول فکری داتو کاوازی (Dato Kavazi) و ویکتور اسمیرنوف (Victor Smirnov)، دو هم‌بنیان‌گذار مؤسسه تحقیقاتی پارادایم (Paradigm) است. اولین جرقه‌های این پروژه در سال ۲۰۱۷ زده شد. داتو و ویکتور هر دو از کهنه‌کارهای فضای بلاک‌چین به‌شمار می‌روند و به ظرفیت‌های وب ۳.۰ خوش‌بین هستند. آن‌ها در کارنامه خود، یک دهه سابقه مؤثر در پروژه‌های مختلف مانند پلتفرم محبوب سهام‌گذاری سیتادل وان (Citadel.one) و کار با سیستم‌های غیرمتمرکز را دارند.

بنیانگذاران هیومنود

اولین شبکه آزمایشی پروژه هیومنود از سپتامبر۲۰۲۰ تاکنون در دست توسعه قرار دارد. این شبکه در ژانویه۲۰۲۱ (دی‌۱۳۹۹) با موفقیت راه‌اندازی و اولین به‌روزرسانی آن در سپتامبر همان سال (شهریور۱۴۰۰) انجام شد. از آن زمان تاکنون، این شبکه بیش از ۱۰هزار نفر کاربر را در قالب نودهای انسانی به خود جذب کرده و جامعه فعالی را تشکیل داده است.

در چند سال اخیر، تیم توسعه هیومنود نیز رشد چشمگیری کرده است. در‌حال‌حاضر، ۲۳ متخصص حرفه‌ای از ۱۴ کشور در سرتاسر جهان در این تیم فعالیت می‌کنند. مهندسانی همچون موزگی (MOZGIII) و رافائل گدلر (Rafael Gedler) و دیمیتری لاورنوف (Dmitry Lavrenov) در فهرست افراد برجسته‌ای دیده می‌شوند که سال‌ها تجربه خود در زمینه‌های متعدد رمزنگاری و برنامه‌نویسی را وارد تیم هیومنود کرده‌اند.

پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری متعددی از‌جمله ریپابلیک کریپتو (Republic Crypto)، شیما کپیتال (Shima Capital)، پارادایم، گرویتی ایکس (Gravity X)، بیگ‌برین هولدینگز (BigBrain Holdings) و ترایب کپیتال (Tribe Capital) نیز به جذب کاربر و بازاریابی و تأمین سرمایه این پروژه کمک شایانی کرده‌اند. علاوه‌بر‌این، بسیاری از توسعه‌دهندگانی که به‌دنبال بستری مقاوم دربرابر حمله‌های سیبل هستند، تلاش می‌کنند تا اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و دائوهای خود را از سایر زنجیره‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم به هیومنود انتقال دهند و کارایی آن را آزمایش کنند.

هیومنود چگونه کار می‌کند؟

شبکه هیومنود به‌جای الگوریتم‌هایی همچون «اثبات کار» (Proof of Work) و «اثبات سهام» (Proof of Stake)، از الگوریتم‌هایی برای «اثبات یگانگی» (Proof-of-Uniqueness) و «اثبات موجودیت» (Proof-of-Existence) بهره می‌برد.

اکثر پلتفرم‌ها به نود‌های خود اجازه می‌دهند تا براساس میزان سرمایه‌ در‌اختیارشان یا سرمایه واگذارشده به آنان قدرت رأی داشته باشند. درمقابل، بلاک چین هیومنود الگوریتم‌های اثبات یگانگی و موجودیت را به‌کار می‌گیرد تا همه نودها را در جایگاهی برابر از‌نظر قدرت رأی‌دهی و اعتبارسنجی شبکه قرار دهد. یکی از پیامدهای مثبت این سازوکار مقاومت در‌برابر حمله‌های سایبری و حفظ یکپارچگی شبکه است.

اسکن چهره: روشی برای مشارکت در هیومنود

هیومنود و اسکن چهره افراد
اسکن چهره؛ روشی بیومتریک برای مشارکت در هیومنود

کاربران هیومنود باید با اسکن تصاویر سه‌بعدی چهره خود ثابت کنند که انسان‌هایی واقعی و زنده هستند و از ماسک، تصویر، ویدئو، صفحه‌نمایش یا سایر ابزارها برای جعل هویت استفاده نمی‌کنند. پس از تکمیل این فرایند، کلیدهای خصوصی و عمومی کاربران ایجاد می‌شود و آنان می‌توانند نودهای خود را راه‌اندازی کنند.

درواقع، اجازه ورود و مشارکت در شبکه نه به میزان سرمایه افراد، بلکه به تشخیص ویژگی‌های بیومتریک آنان بستگی دارد. تنها موضوع مهم برای سیستم هیومنود در این فرایند آن است که آیا کاربر انسان است یا خیر.

هیومنود از نرم‌افزارهای شناسایی بیومتریک انسانی همچون «فیس‌تِک» (FaceTec) استفاده می‌کند. گفتنی است در‌حال‌حاضر، فقط گوشی‌های دوربین‌دار می‌توانند کار تشخیص چهره را انجام دهند. ازنظر حفظ حریم خصوصی نیز، کاربران می‌توانند مطمئن باشند داده‌های بیومتریکی که در شبکه ثبت می‌کنند، با استفاده از روش‌های رمزنگاری ایمن شده‌اند و از دستگاه‌های هوشمندشان خارج نمی‌شوند.

دستاورد هیومنود ترکیب بلاک چین و علم بیومتریک برای ساختن یکی از شبکه‌های غیرمتمرکز ایمن موجود است.

بیشتر بخوانید: مفهوم جامع تمرکززدایی (غیرمتمرکزسازی) از زبان ویتالیک بوترین

تعامل‌پذیری هیومنود با کیت توسعه سابستریت

همان‌طورکه پیش‌تر گفتیم، هیومنود روی کیت توسعه سابستریت پولکادات بنا شده است. این کیت روند ایجاد و پیاده‌سازی بلاک چین‌های عمومی یا بسیار تخصصی را تسهیل می‌کند و پارامترها و قابلیت‌های عملیاتی متعددی در‌اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. برخی از این توانایی‌ها عبارت‌اند از: تعامل‌پذیری در اکوسیستم پولکادات، توان عملیاتی و مقیاس‌پذیری درخورتوجه، پشتیبانی از زبان وب‌اسمبلی (WebAssembly) و قراردادهای هوشمند سالیدیتی (Solidity).

به‌عبارت‌دیگر، زنجیره‌های مبتنی‌بر کیت توسعه سابستریت ازجمله هیومنود با ابزارهای توسعه اتریوم هم سازگار‌‌ند. این شبکه‌ها می‌توانند مقصد مناسبی برای توسعه‌دهندگانی باشند که به‌دنبال مقیاس‌پذیری گسترده‌تر هستند. بدین‌ترتیب، هیومنود زنجیره‌ای سازگار با ماشین مجازی اتریوم است که سازوکار منحصربه‌فردی از پردازش داده‌های بیومتریک را برای مقابله با حمله‌های سیبل به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های خود به‌کار می‌گیرد.

در وایت‌پیپر هیومنود نوشته شده است:

نودهای انسانی ازطریق رمزگذاری داده‌های بیومتریک کاربر ایجاد می‌شوند؛ بنابراین، هویت بیومتریک کاربر خود به سهامی تبدیل می‌شود که می‌توان با آن یک نود ایجاد و تراکنش‌ها را تأیید کرد.

علاوه‌براین، عرضه HMND، توکن بومی هیومنود، طبق اصول «فاث» (Fath) انجام می‌شود. فاث سیستمی پولی است که متناسب با ارزش افزوده به شبکه رشد و با به‌کارگیری الگوریتم پولی واکنشی از ایجاد تورم جلوگیری می‌کند. این الگوریتم تفاوت میان ارزش شبکه در دو زمان متفاوت را اندازه‌گیری می‌کند تا رشد عرضه توکن مشخص شود. بدین‌ترتیب، الگوریتم یادشده مطمئن می‌شود که رشد شبکه هم‌راستا با تولید ارزش است و بین عرضه ارزش و واحدهای توکن تعادل وجود دارد.

ویژگی ضدتورمی شبکه هیومنود
تعادل سیستم پولی فاث: ضامن ویژگی ضدتورمی شبکه هیومنود

نودها در هیومنود

در هیومنود، هر فردی صرف‌نظر از نژاد، ثروت، مذهب و شرایط ویژه خود می‌تواند به یک نود انسانی (Human Node) تبدیل شود. این نودها درکنار کسب سود و مزایا، به ایمن‌سازی شبکه کمک می‌کنند. امکان مشارکت در دائوِ حاکمیت غیرمتمرکز هیومنود به‌ نام ورتکس (Vortex) نیز برای تمام کاربران وجود دارد.

از‌‌آن‌‌‌جا‌‌‌که همه اعضای دائوِ ورتکس فارغ از ثروت خود حق رأی مساوی دارند، برای جلوگیری از عوام‌گرایی، حاکمیت این دائو به‌صورت چندلایه طراحی شده است. مدت‌زمان وفاداری به شبکه و نحوه مشارکت می‌تواند بر میزان قدرت افراد و نقش‌هایی که در این سازمان غیرمتمرکز ایفا می‌کنند، مؤثر باشد. سه سهام‌گذار اصلی در این سازمان مستقل غیرمتمرکز این‌چنین رده‌بندی می‌شوند:

  • هیومنودها: هیومنودها کاربرانی هستند که مرحله احراز هویت بیومتریک را با موفقیت پشت‌سر گذاشته‌اند و بخشی از کارمزد تراکنش شبکه را دریافت می‌کنند.
  • واگذارکنندهها: واگذارکننده‌ها (Delegator) نودهایی هستند که انتخاب می‌کنند قدرت رأی خود را به حکمران‌ها واگذار کنند.
  • حکمران‌ها: حکمران‌ها (Governor) نودهایی هستند که در حاکمیت شبکه مؤثرند و باید برخی الزامات حاکمیتی خاص را برآورده کنند.

ویژگی‌های هیومنود

هیومنود راه‌حلی برای ارائه پلتفرمی ایمن و دسترس‌پذیر و عادل برای دارایی‌های دیجیتال و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز است. این بلاک چین ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که به آن کمک می‌کند تا از سایر رقبا متمایز شود. در‌ادامه، به برخی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

مقاومت دربرابر حمله‌های سیبل

هیومنود با پردازش دوره‌ای داده‌های بیومتریک و تأکید بر تشخیص واقعی‌بودن کاربران تلاش می‌کند شبکه‌ای ایمن از افراد حقیقی تشکیل دهد. هر کاربر فقط می‌تواند یک هویت بیومتریک از خود ثبت کند؛ پس تنها می‌تواند یک نود در شبکه هیومنود راه‌اندازی و اجرا کند. بدین‌ترتیب، هر کاربر فقط یک رأی واحد دارد و از مزیت توزیع یکسان و برابر پاداش بین مشارکت‌کنندگان شبکه بهره می‌برد.

حاکمیت شخصی

هیومنود از احراز هویت مستقل و غیرمتمرکز استفاده می‌کند تا کنترل کامل هویت دیجیتالی کاربران را دراختیار خودشان قرار دهد. در این سیستم، کاربران به ارائه داده‌های مربوط به شناخت مشتری (KYC) به نهادهای نظارتی شخص ثالث نیازی ندارند؛ زیرا تمام اطلاعات به‌صورت درون‌زنجیره‌ای و غیرمتمرکز نگه‌داری می‌شوند.

حفظ حریم خصوصی

هیومنود از فناوری رمزنگاری برای محافظت از داده‌های بیومتریک همچون تصویر چهره کاربرانش استفاده می‌کند. این داده‌ها را شبکه عصبی قدرتمندی پردازش می‌کند تا کاربر مطمئن باشد که اطلاعاتش هرگز از کامپیوتر شخصی یا دستگاه خود خارج نمی‌شوند.

ناشناس‌بودن

همه هویت‌های بیومتریک هیومنود حسابرسی‌شدنی هستند. بنابراین، کاربران می‌توانند به‌طور آزادانه و ناشناس و بدون نیاز به افشای هویت خود، با شبکه در تعامل باشند.

ویژگی‌های هیومنود

تغییرناپذیری

هیومنود هویت دیجیتال کاربران را نه به اسناد و مدارک قانونی یا وضعیت و مکان ثبت‌شده این افراد، بلکه به خصوصیات فیزیکی و زیستی آنان مربوط می‌کند. درنتیجه، کاربران می‌توانند مطمئن باشند که دارایی‌ها یا اطلاعات خصوصی‌شان از‌جمله سوابق پزشکی و اسناد قانونی، بدون رضایت صریح و ثبت داده‌های فیزیکی و شخصی‌ آنان انطباق‌دادنی با هویتشان نیست.

ادغام آسان

زیرساخت هیومنود مبتنی‌بر «هر انسان، یک رأی» است. ازاین‌رو، به‌راحتی می‌توان آن را در هر پروتکلی به‌کار گرفت و به بهبود عدالت و تمرکززدایی در شبکه‌های بلاک چینی کمک کرد.

دسترس‌پذیری واقعی

هیومنود به‌عنوان پلتفرم مبتنی‌بر سابستریت و سازگار با ماشین مجازی اتریوم، بستر مناسبی برای ایجاد و انتقال و توسعه قراردادهای هوشمند سالیدیتی است. بدین‌ترتیب، هیومنود با اتریوم و هر زنجیره دیگر سازگار با ماشین مجازی اتریوم تعامل‌پذیر است. بنابراین، امکان انتقال آسان مرورگرهای بلاک چین، قراردادهای هوشمند مبتنی‌بر سالیدیتی، بریج‌ها، پروتکل‌ها و… به این زنجیره زیست‌سنج وجود دارد.

کارمزدهای متناسب با هزینه

هیومنود از سیستم کارمزدی مبتنی‌بر میزان هزینه بهره می‌برد که کارمزد تراکنش‌ها را براساس استفاده واقعی از منابع و برحسب دلار آمریکا تعیین می‌کند. تخصیص ارزش به دلار علاوه‌بر کاهش تأثیر نوسان‌های توکن بومی HMND بر هزینه‌ها، تجربه کاربری بهینه‌تری در‌اختیار مخاطبان قرار می‌دهد.

محیط دموکراتیک

برخلاف بسیاری از بلاک چین‌های دیگر، توکن‌های HMND هیچ نقشی در دستیابی به اجماع ایفا نمی‌کنند؛ زیرا کاربران مجبور نیستند توکن‌های خود را برای جلوگیری از حمله‌های سیبل وارد فرایند سهام‌گذاری کنند. در‌عوض، هیومنود از مدل اجماع بیومتریک استفاده می‌کند. این مدل می‌تواند یکی از روش‌های کارآمد برای دستیابی به اجماع و اطمینان از توزیع عادلانه منابع باشد.

هیومنود قرار است چه مشکلاتی را حل کند؟

هدف اصلی هیومنود حل مشکل رایجی است که پیش پای اکثر شبکه‌های غیرمتمرکز قرار گرفته است و افراد بسیاری از آن انتقاد می‌کنند. هیومنود تلاش می‌کنند نقطه پایانی بر «پلوتکراسی» (Plutocracy) یا «حکومت ثروتمندان و توانگران» باشد.

تلاش برای حذف ثروتمندان در Humanode
هیومنود؛ تلاشی برای حذف قدرت ثروتمندان

راه‌حل اکثر پلتفرم‌های مدرن بلاک چینی در‌مقابل حمله‌های سیبل، الگوریتم‌های «اثبات کار» و «اثبات سهام» است. این در حالی است که هر دو الگوریتم برگ‌برنده را به‌دست افراد ثروتمند می‌دهند: در الگوریتم اثبات کار، برتری با افرادی است که توانایی خرید دستگاه‌های استخراج با قدرت هش درخورتوجه را دارند. در الگوریتم اثبات سهام نیز، نودهای اعتبارسنجی که سهام و ثروت بیشتری در شبکه ذخیره کرده باشند، پاداش بیشتری می‌گیرند. درواقع، این دو الگوریتم از‌نظر فناوری غیرمتمرکز هستند؛ اما نمی‌توان گفت که قدرت حق رأی را به‌صورت یکسان بین کاربران توزیع و تقسیم می‌کنند.

بیشتر بخوانید: اثبات انجام کار و اثبات سهام، مفاهیم و تفاوت‌ها

در‌مقابل، هیومنود با کاهش نابرابری در قدرت رأی‌دهی و تخصیص پاداش، از نودهای بیومتریک بهره می‌برد. بدین‌ترتیب، فرایند ایجاد و اجرای نودها در قالب تجربه کاربری ساده و کارآمد تسهیل می‌شود تا برای مشارکت در شبکه به تخصص فنی یا سرمایه خاصی نیاز نباشد. با این راهکار، هیومنود می‌تواند یکی از سیستم‌های بلاک چینی فراگیر و غیرمتمرکز را بنا کند.

کاربردهای عملی هیومنود

در همین زمینه، با کاربردهای متنوع و جدیدی از هیومنود روبه‌رو هستیم که می‌تواند مسائل متعددی را حل کند. در‌ادامه، به برخی از این کاربردها اشاره می‌کنیم.

ایردراپ‌های بیومتریک

استفاده از مشخصات بیومتریک کاربران می‌تواند به توزیع عادلانه‌تر ایردراپ‌ها و پاداش‌های شبکه‌ها کمک کند. با اطمینان از اینکه هر فرد با مشخصات زیستی خود فقط یک فرصت برای دریافت ایردراپ دارد، کاربران مخرب نمی‌توانند با تقلب یا به‌صورت انحصاری بخش زیادی از ایردراپ را از‌آنِ خود کنند.

هویت غیرمتمرکز

استفاده از مشخصات بیومتریک افراد می‌تواند به ایجاد هویت‌های غیرمتمرکز (DID) کمک شایانی کند. درحال‌حاضر، راهکارهای ایجاد هویت غیرمتمرکز مبتنی‌بر بررسی‌های انسانی و دستی است که به‌راحتی دست‌کاری‌شدنی و جعل‌شدنی هستند. هیومنود با استفاده از مشخصات بیومتریک افراد بدون نیاز به ورود به حریم خصوصی کاربران، تکیه بر واسطه‌های متمرکز را از میان برمی‌دارد. به‌عبارت‌دیگر، داده‌های شخصی کاربران در حالی به‌صورت کامل و ایمن و درون‌زنجیره‌ای نگه‌داری می‌شوند که دسترسی و کنترل آن‌ها صرفاً دراختیار خودِ کاربران است.

اقتصاد آنلاین و بازی‌های مقاوم در‌برابر حمله‌های سیبل

یکی از مشکلات مهم بازی‌های آنلاین و چندنفره (MMO) مبتنی‌بر بلاک چین، ایجاد اقتصاد مجازی پایدار است؛ زیرا تعداد زیادی از بازیگران مخرب از ربات‌ها برای کسب پاداش در پلتفرم‌های گیمینگ استفاده می‌کنند. این شرایط ممکن است باعث ایجاد تورم بیش‌ازحد در شبکه شود. هیومنود مطمئن می‌شود که هر بازیکن صرفاً با مشخصات زیستی خود وارد بازی می‌شود. بدین‌ترتیب، این شبکه می‌تواند محیطی مقاوم دربرابر حمله‌های سیبل با اقتصاد پایدار شکل دهد.

Humanode؛ اولین بلاک چین مبتنی‌بر انسان!
هیومنود شبکه‌ای مقاوم در برابر حملات سیبل است.

حفظ حریم خصوصی

کاربران هیومنود می‌توانند آزادانه و بدون نیاز به افشای کامل هویت خود با شبکه در تعامل باشند. اطلاعات موردنیاز شبکه فقط برای اثبات واقعی‌بودن کاربران به‌کار گرفته می‌شود و افراد می‌توانند با اطمینان از اینکه اطلاعاتشان هرگز از دستگاه‌هایشان خارج نمی‌شود، از مزایای هیومنود برخوردار شوند.

اعتبار بیومتریک

علاوه‌براین، از مشخصات زیستی کاربران هیومنود برای کسب امتیازها و اعتبارهای ضروری به‌منظور دریافت خدماتی همچون وام می‌توان استفاده کرد. بدین‌ترتیب، کاربران می‌توانند بدون نیاز به افشای هویت خود، به اعتبار لازم دسترسی داشته باشند و از پرداخت وثیقه بیش‌ازحد اجتناب کنند.

دائوهای دموکراتیک

یکی از دغدغه‌های مهم دائوها مبارزه با پلوتکراسی و دست‌کاری سازمان‌های غیرمتمرکز به‌دست افراد قدرتمند است. هیومنود با راهکار غیرمتمرکز درون‌زنجیره‌ای خود مطمئن می‌شود که هر فرد فقط یک حق رأی داشته باشد. در این صورت، امکان اتصال دستگاه‌های استخراج برای کسب قدرت بیشتر یا انحصار توان اعتبارسنجی به‌واسطه خرید توکن حذف می‌شود و دائوها می‌توانند غیرمتمرکزتر از همیشه به کار خود ادامه دهند.

قیمت‌گذاری منصفانه کارمزد تراکنش

کارمزدهای ناپایدار و گاهی هنگفت قابلیت پیش‌بینی و دسترسی به تراکنش‌ها را در اکثر پلتفرم‌های محبوب بلاک چین محدود می‌کند. هیومنود این مسئله را با استفاده از سیستم کارمزد مبتنی‌بر هزینه واقعی دلاری رفع می‌کند؛ یعنی کارمزد متناسب با مبلغ تراکنش و در قالب دلار تعیین می‌شود.

به‌طورکلی، زنجیره هیومنود از هویت غیرمتمرکز و بیومتریک ناشناس برای ارائه خدمات آنلاین مختلف بهره می‌برد. برخی از این کاربردها که در وب‌سایت رسمی هیومنود ذکر شده‌اند، عبارت‌اند از: پلتفرم‌های وام‌دهی غیرمتمرکز، لانچ‌پدها و دائوها، گیمینگ و بازی‌های درآمدزا، رشد شبکه‌های دیفای، کشت سود، ایردراپ‌ها، ایجاد بازار، خدمات پزشکی، ایجاد و اجرای شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز، احراز هویت در متاورس و مالکیت توکن‌های غیرمثلی (NFT).

توکن HMND

توکن HMND

هیومنود نیز همچون بسیاری دیگر از بلاک چین‌های لایه‌اول، توکن بومی خود را عرضه می‌کند. این توکن HMND نام دارد و واسطه‌ای برای پرداخت کارمزد و احراز هویت بیومتریک و اجرای قراردادهای هوشمند در بلاک چین هیومنود محسوب می‌شود.

همان‌طور‌که پیش‌تر توضیح دادیم، عرضه توکن HMND صرفاً مطابق با میزان فعالیت‌های پلتفرم و سیستم مالی نوین «فاث» تنظیم می‌شود تا از ایجاد تورم ناخواسته در شبکه جلوگیری شود. سازوکار این سیستم مالی باعث عرضه نوسانی توکن HMND می‌شود؛ یعنی کاربران فقط زمانی به حجم گسترده این توکن دسترسی دارند که به آن احتیاج داشته باشند. اگر فعالیت شبکه کاهش پیدا کند، تعادل در عرضه HMND با سوزاندن توکن‌های اضافه و کاهش تعداد آن‌ها برقرار می‌شود.

به‌لطف راه‌حل‌های «اثبات یگانگی» و «اثبات موجودیت»، مشارکت در شبکه هیومنود به نگه‌داری یا سهام‌گذاری توکن‌های HMND نیازی ندارد؛ بنابراین، مشکل جمع‌آوری ثروت کافی یا خرید تجهیزات ماینینگ برای تبدیل‌شدن به نود اعتبارسنج از میان برداشته می‌شود. با‌این‌همه، کاربرانی که یک نود اجرا می‌کنند، به‌صورت تدریجی بخشی از کارمزدهای تراکنش‌ها را به‌عنوان پاداش کسب می‌کنند؛ درحالی‌که ارزش کل این پاداش‌ها نیز هم‌زمان با شبکه رشد می‌کند.

در‌حال‌حاضر (پاییز۱۴۰۱)، این توکن هنوز در صرافی‌ها فهرست نشده است؛ اما درصورتی‌که گروه تلگرام و دیسکورد هیومنود را دنبال کنید، به‌زودی می‌توانید از اعلام رسمی پیوستن این توکن به فهرست صرافی‌ها نیز مطلع شوید.

سؤالات متداول

پس از آشنایی با از برخی ویژگی‌های بلاک چین هیومنود‌، درادامه به سؤالات متداول مرتبط با هیومنود جواب می‌دهیم.

بیومتریک رمزنگاری‌شده چیست و چگونه کار می‌کند؟

بیومتریک رمزنگاری‌شده (Cryptobiometrics) ترکیبی از فناوری‌های پیشرفته نوآورانه شامل بلاک چین، رمزنگاری، امنیت سایبری، اثبات دانش صفر (zk Proof)، بیومتریک و تشخیص زنده‌بودن است.

برای تبدیل‌شدن به نود هیومنود به چه تجهیزاتی نیاز است؟

براساس وب‌سایت اصلی هیومنود، پردازنده دوهسته‌ای و چهار گیگابایت حافظه رم و چهل گیگابایت حافظه ذخیره‌سازی، تنها تجهیزاتی است که کاربر باید در‌اختیار داشته باشد تا بتواند در شبکه هیومنود به نود تبدیل شود.

آیا هیومنود رقیبی برای اتریوم محسوب می‌شود؟

درواقع، هیومنود را می‌توان همکار اتریوم دانست تا رقیب آن. سازگاری این شبکه با ماشین مجازی اتریوم درکنار ارائه پردازش خصوصی داده‌های بیومتریک و مقاومت دربرابر حمله‌های سیبل می‌تواند به پروتکل‌ها و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز سایر زنجیره‌ها، به‌ویژه اتریوم، اجازه دهد تا در محیط مقیاس‌پذیرتر زنجیره هیومنود به کارشان ادامه دهند.

پردازش هر تراکنش در هیومنود به چقدر هزینه و زمان احتیاج دارد؟

یکی از اهداف هیومنود کاهش کارمزد تراکنش و محاسبه آن به دلار است که از تأثیر نوسان‌های قیمت توکن بومی شبکه بر کارمزد نیز می‌کاهد. طبق ادعای تیم توسعه‌دهنده، میانگین زمان نهایی‌شدن تراکنش‌ها در هیومنود بسیار اندک و در‌حد ۱۲ ثانیه است.

امنیت هیومنود چگونه تأمین می‌شود؟

دقت فناوری بیومتریک که در یک دهه گذشته رشد درخورتوجهی کرده است، تا جایی پیش می‌رود که امکان مطابقت تصویر دو انسان متفاوت را تا ۱ در ۱۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تصویر و امکان جعل هویت افراد در مقابل دوربین را به ۱ در ۸۰,۰۰۰ تصویر کاهش می‌دهد. گفتنی است آمار این فناوری به‌کاررفته در هیومنود به‌سرعت در حال بهبود است.

جمع‌بندی

در این مطلب، با هیومنود و سازندگان آن آشنا شدیم و شیوه کارکرد این زنجیره تازه‌نفس را مرور کردیم. سپس، به برخی از مشکلاتی اشاره کردیم که هیومنود برای رفع آن‌ها به‌وجود آمده است و مزایای مهم این بلاک چین را برشمردیم. در پایان نیز، پس از مرور کوتاهی بر توکن بومی HMND، به سؤالات متداول مرتبط با هیومنود و فناوری به‌کاررفته در آن جواب دادیم.

روند توسعه زنجیره هیومنود هنوز در ابتدای مسیر قرار دارد و ازطریق آزمون‌وخطا با فناوری زیربنایی خود، برای بهبود ثبات و توانایی عملکرد پیوسته در تلاش است. هیومنود به قصد ایجاد تحول در فضای وب ۳.۰ زاده شده و با ادغام بلاک چین و علم بیومتریک، ظرفیت شگفت‌آوری برای جهان قراردادهای هوشمند و اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز به‌ارمغان آورده است. علاوه‌بر‌این طبق ادعای تیم توسعه‌دهنده‌ هیومنود، این زنجیره قرار است در سه تا چهار سال آینده به حاکمیتی کاملاً غیرمتمرکز دست یابد که با‌توجه‌به اساس سازوکار الگوریتم‌هایش، چندان بعید به‌نظر نمی‌رسد.

بستر حاصلخیز هیومنود می‌تواند احیاکننده اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز منحصربه‌فردی باشد که در سایر زنجیره‌های متمرکزتر نمی‌توانند قابلیت خود را شکوفا کنند. این زنجیره مقاوم در‌برابر حمله‌های سایبری قصد دارد شرایط انحصارگرایانه زنجیره‌ها را از میان بردارد و تمرکززدایی و دموکراسی حقیقی را جایگزین آن کند. هدف نهایی بلاک چین هیومنود را می‌توان ایجاد زیرساختی مبتنی‌بر بیومتریک انسانی دانست که در آن، یگانگی و واقعی‌‌بودن مشخصات هر انسان ضامن برابری قدرت او با سایر همتایانش است.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه