کریپتو

معاون بانک مرکزی: مرحله آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز می‌شود

مهران محرمیان، معاون بانک مرکزی، اعلام کرد فاز آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز خواهد شد. او همچنین اظهار داشت در مرحله پیش‌آزمایشی تجربه کاربری ریال دیجیتال ارتقای قابل توجهی پیدا کرده است و تاکید کرد بانک مرکزی برای پیاده سازی ریال دیجیتال «عجله‌ای ندارد». چندی پیش، محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظارت نظام‌های پرداخت، اعلام کرده بود که قرار است در تاریخ ۱۸ بهمن از طرح ریال دیجیتال به صورت رسمی رونمایی شود.

به نقل از ایلنا، مهران محرمیان، معاون بانک مرکزی، در نشست خبری نهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، با اشاره به ریال دیجیتال و اقداماتی در این حوزه انجام شده‌ است، اظهار داشت:

طبق اعلام شورای پول و اعتبار، عنوان «رمز ریال» به «ریال دیجیتال» و «رایاپول» تغییر پیدا کرده است و ریال دیجیتال را عملیاتی کرده‌ایم. اما ابعاد مختلف آن از جمله امنیت، مباحث فنی و غیره باید در شبکه بانکی آزمایش می‌شد. همچنین روی تجربه کاربری حساسیت وجود دارد که ارتقای خوبی در این مورد انجام شده است.

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه مرحله پیش آزمایشی ریال دیجیتال با موفقیت انجام شده است، گفت:

مرحله آزمایشی ریال دیجیتال به زودی آغاز می‌شود اما این روند تدریجی خواهد بود و عجله زیادی برای اجرای ریال دیجیتال نداریم.

محرمیان درباره نوع خدماتی که ریال دیجیتال به مردم و مشتری ارائه می‌دهد و اینکه آیا این خدمات بین‌المللی خواهد بود، گفت:

بین‌المللی بودن ریال دیجیتال را نه تایید و نه تکذیب می‌کنم اما خدمات ریال دیجیتال یا به طور کلی رمز ارزها ابعاد مختلف و متفاوتی دارند. البته در بخش ریال دیجیتال هنوز محدودیت‌های فنی داریم. در این حوزه علاقه‌مندی بسیار بالا است و بازار می‌خواهد بداند چه اتفاقاتی قرار است رخ دهد و چه خدماتی ارائه می‌شود که در همایش یک و دوم اسفند ماه تشریح داده خواهد شد.

او همچنین تصریح کرد «اولین معامله با ریال دیجیتال انجام شده اما در فضای محدود بوده است و تا پایان سال تعداد معاملات با ریال دیجیتال افزایش پیدا خواهد کرد».

همانطور که در گزارش پیشین میهن بلاکچین مطالعه کردید، محمدرضا مانی‌یکتا، مدیر اداره نظارت نظام‌های پرداخت، در مورد اجرایی شدن ریال دیجیتال اظهار داشته بود که «قرار است در تاریخ ۱۸ بهمن از این طرح با رونمایی رسمی شود و تمامی بانک‌های کشور امکان توزیع ریال دیجیتال را پیدا کنند و احراز هویت کاربران برای استفاده از ریال دیجیتال در کیف‌پول‌ها آغاز شود».

معاون بانک مرکزی در پاسخ به سوال درباره صحبت‌های اخیر رییس سازمان امور مالیاتی مبنی بر امکان رصد معاملات رمزارز و تخمین درآمد حاصل شده از این معاملات و به دنبال آن امکان وضع مالیات برای این معاملات، اظهار داشت:

سازمان امور مالیاتی باید این موضوعات را به صورت دقیق در جلسات فی مابین مطرح کند تا اگر نیاز خاصی وجود دارد که مطابق قانون، بانک مرکزی باید آن را تامین کند، نسبت به انجام آن اقدام کند. اما در مورد خاص رمزارزها، مانند سایر معاملات که در کشور انجام می‌شود آنچه که در شبکه پرداخت صورت بگیرد مشخص و شفاف است. اما معاملاتی هم در خارج از فضای رسمی انجام می‌شوند که غیر شفاف هستند.

اخیرا رییس سازمان امور مالیاتی طی اظهاراتی، ضمن «عملا غیرقانونی» خواندن معاملات رمزارزها، درآمد حاصل از آن‌ها را مشمول مالیات خوانده بود.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه