کریپتو

داده‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران بیت کوین می‌خواهند احساساتی صعودی داشته باشند

به نظر می‌رسد که باوجود رشد اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه پایانی سال، بازار همچنان از احتمال وقوع رکود اقتصادی نگران است. هم‌زمان، بررسی داده‌های بازار نشان می‌دهد که با وجود خوش‌بینی معامله‌گران به تداوم روند صعودی قیمت بیت کوین، آن‌ها برای بازکردن موقعیت‌های معلاملاتی لانگ خود، تا زمان اعلام نرخ بهره در اول فوریه (۱۲ بهمن) منتظر می‌مانند.

به گزارش کوین تلگراف، قیمت بیت کوین به اعلام رشد تولید ناخالص داخلی ۲.۹درصدی اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ واکنشی ضدونقیض داشت. با وجود رشد اقتصادی بیش‌ازانتظار، اما مجموع کالا‌ها و خدمات جدید وارد شده به بازار بین اکتبر تا دسامبر (مهر تا آذر) نسبت به فصل قبل کمتر از ۳.۲درصد رشد داشته است.

یکی دیگر از داده‌هایی که اعتماد سرمایه‌گذاران را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، این احتمال است که فدرال رزرو ایالات متحده پس از جهش ۵.۶درصدی شاخص سفارش‌های کالاهای بادوام در دسامبر (آذر) به این زودی‌ها سیاست‌های انقباضی خود را از سر نمی‌گیرد. رشد بیش از انتظار این شاخص، به‌طور بالقوه می‌‌تواند به این معنی باشد که نرخ‌ بهره برای مدت زمانی کمی طولانی‌تر افزایش خواهد یافت.

قیمت نفت نیز همچنان موردتوجه سرمایه‌گذاران است، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت به بالاترین سطح خود از اواسط سپتامبر (شهریور) نزدیک شده است و در حال حاضر در محدوده ۸۱.۵ دلاری معامله می‌شود. دلیل اصلی افزایش قیمت نیز تشدید درگیری‌های روسیه و اوکراین پس از تصمیم ایالات متحده و آلمان در ۲۵ دسامبر (۴ دی) برای ارسال تانک‌های جنگی به اوکراین است.

شاخص دلار ایالات متحده (DXY)، معیاری برای سنجش قدرت دلار در برابر سبدی از ارزهای برتر خارجی به ۱۰۲ رسیده که نزدیک به پایین‌ترین سطح خود در ۸ ماه گذشته است. این کاهش نشان‌دهنده اعتماد پایین به توانایی فدرال رزرو برای مهار تورم بدون ایجاد رکودی قابل‌توجه است.

بلاتکلیفی در قانون‌گذاری نیز می‌تواند در محدود‌کردن روند صعودی بیت کوین عاملی اساسی باشد. در ۲۶ ژانویه (۶ بهمن)، د ندرلانشه بنک (De Nederlandsche Bank)، بانک مرکزی هلند، صرافی ارزهای دیجیتال کوین بیس را به‌دلیل رعایت‌نکردن مقررات محلی برای ارائه‌دهندگان خدمات مالی، ۳.۶میلیون دلار جریمه کرد.

برسی شاخص‌های بازار مشتقات نیز درک بهتری از رفتار معامله‌گران حرفه‌ای در شرایط کنونی بازار در اختیار ما می‌گذارد.

افزایش نسبی معاملات مارجین لانگ بیت کوین

بازارهای مارجین نگرشی در مورد نحوه نگاه و جهت‌گیری معامله‌گران حرفه‌ای به بازار ارائه می‌دهند، زیرا به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا برای افزایش ارزش موقعیت معاملاتی خود، ارز دیجیتال قرض بگیرند.

برای مثال، می‌تواند با استقراض استیبل کوین برای خرید بیت کوین، ارزش موقعیت معاملاتی را افزایش داد. از سوی دیگر، وام‌گیرندگانی که روی کاهش قیمت بیت کوین شرط بسته‌اند، موقعیت‌های معاملاتی شورت باز می‌کنند. با این همه،‌ برخلاف بازار قراردادهای آتی، تعداد میان قراردادهای مارجین شورت و لانگ همیشه برقرار نیست.

داده‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران بیت کوین می‌خواهند احساساتی صعودی نسبت به روند داشته باشند
نمودار نسبت وام ماریج استیبل کوین به بیت کوین در صرافی اوکی‌اکس

نمودار بالا نشان می‌دهد که نسبت وام ماریج استیبل کوین به بیت کوین معامله‌گران اوکی‌اکس از ۲۰ تا ۲۵ ژانویه (۳۰ دی تا ۵ بهمن) اندکی افزایش یافته است که بیانگر آن است که معامله‌گران حرفه‌ای پس شکست مقاومت ۲۱٬۵۰۰ دلاری بیت کوین، اهرم معاملات لانگ خود را افزایش داده‌اند.

ممکن است عده‌ای استدلال کنند که تقاضا برای استقراض استیبل کوین برای بازکردن موقعیت‌های معاملاتی لانگ، بسیار کمتر از سطحی است که در اوایل ماه جاری شاهد آن بودیم. با این حال، نسبت وام مارجین استیبل کوین به بیت کوین بالای ۳۰ غیرعادی و معمولاً  بیش‌ازحد صعودی است.

مهمتر از آن، عدد ۱۷ کنونی این معیار به معنی استقراض استیبل کوین برای بازکردن موقعیت معاملاتی لانگ با مارجین زیاد است که نشان می‌دهد معامله‌گران شورت از ایجاد موقعیت‌های معاملاتی اهرمی نزولی مطمئن نیستند. 

سوی‌گیری معامله‌گران آپشن نیز خوش‌بینانه‌ است

معامله‌گران همچنین باید بازارهای آپشن را تحلیل کنند تا بفهمند که آیا افزایش اخیر باعث ریسک‌گریزترشدن سرمایه‌گذاران شده است یا نه.

اندیکاتور انحراف دلتای (Delta Skew) ۲۵درصدی بیانگر آن است که معامله‌گران آربیتراژ و بازارسازها برای جلوگیری از افزایش یا کاهش قیمت، هزینه زیادی می‌پردازند. این اندیکاتور قراردادهای اختیار خرید و اختیار فروش مشابه را مقایسه می‌کند و با افزایش ترس در بازار مثبت خواهد شد، زیرا وجه تضمین (Premium) حفظ قراردادهای اختیار فروش بالاتر از ریسک ازدست‌دادن قراردادهای اختیار خرید بیشتر است.

به طور خلاصه، اگر معامله‌گران از سقوط قیمت بیت‌کوین بترسند، اندیکاتور انحراف دلتا به بالای ۱۰درصد حرکت می‌کند. از سوی دیگر، هیجان عمومی بازار برای رشد قیمت در انحراف دلتا منفی ۱۰درصدی منعکس می‌شود.

داده‌ها نشان می‌دهد که معامله‌گران بیت کوین می‌خواهند احساساتی صعودی نسبت به روند داشته باشند
نمودار انحراف دلتای ۶۰ روزه معاملات آپشن بیت کوین

سوگیری خوش‌بیانه بازار در ۲۱ ژانویه (۱ بهمن) باعث رسیدن انحراف دلتای 25درصدی  به آستانه منفی ۱۰ شد. این حرکت با افزایش ۱۱.۵درصدی قیمت بیت کوین و عبور از سطح ۲۳٬۳۷۵ دلاری هم‌زمان شد. از آن زمان به بعد، ریسک کاهش غیرمنتظره قیمت برای معامله‌گران آپشن کاهش یافت.

انحراف دلتای نزدیک به صفر در شرایط کنونی، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران ریسک‌های مشابهی را برای کاهش یا افزایش قیمت دنبال می‌کنند. در نتیجه، در حالی که نبود تقاضا از سوی معامله‌گران آپشن که مایل به شورت‌کردن بیت کوین هستند، امیدوارکننده به نظر می رسد؛ در مقابل، معامله‌گران آپشن هنوز به اندازه کافی به صعودی‌بودن بازار مطمئن نیستند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه