کریپتو

مجتبی توانگر در دیدار با مقامات روسی: همکاری رمزارزی ایران و روسیه باید سریع‌تر صورت گیرد

آناتولی آکسانوف، رییس کمیته بازار مالی دومای روسیه، دیداری با مجتبی توانگر، رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس، داشت. خروجی این دیدار توافقاتی در خصوص همکاری و تسریع مذاکرات در زمینه‌های صدور، قانون‌گذاری و استفاده از رمزارز مشترک برای تجارت جهانی بود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس کمیته بازار مالی دومای دولتی روسیه در این دیدار اظهار داشت:

ما در مجلس روسیه قانونی درباره استفاده از رمز ارز‌ها با پشتوانه متصل به آن داریم. در سال گذشته ۱۶ پشتوانه رمز ارز در روسیه اعلام و تعریف شد؛ در سال جاری هم پیش بینی می‌شود تا ۱۶ میلیارد روبل رمز ارز را با پشتوانه ارائه کنیم.

اکسانوف در خصوص همکاری روسیه با سایر کشورهای در مورد رمزارزها افزود:

برنامه‌ریزی ما در سال جاری این است که با کشور‌های بیشتری رمز ارز‌ها را ادامه دهیم. البته باید بانک‌های مرکزی ۲ کشور ارتباطات گسترده‌تری با هم داشته باشند. ما آمادگی داریم تا به منظور مذاکرات برای شروع همکاری در این زمینه، از بانک مرکزی روسیه پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.

این مقام دومای روسیه در خصوص همکاری ایران و روسیه در این زمینه اظهار داشت:

ما آمادگی داریم تا به منظور مذاکرات برای شروع همکاری در این زمینه از بانک مرکزی روسیه پیگیری‌های لازم را انجام دهیم و می‌توانیم درباره پروسه قانون‌گذاری نیز با هم تبادل نظر داشته باشیم.

توانگر: ایران خواستار افزایش سرعت در مذاکرات است

اما طرف ایرانی این دیدار، مجتبی توانگر، رییس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس نیز بر تعامل بیشتر ایران و روسیه در زمینه رمزارزها تاکید کرد. وی در خصوص پتانسیل اقتصادی منطقه اوراسیا اظهار داشت:

حجم تجارت ۷۰۰ تا۸۰۰ میلیارد دلاری جاری در اتحادیه اقتصادی اوراسیا و همچنین وجود تجارت خارجی بالغ بر ۴ میلیارد دلاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) نشان از نقش پررنگ این اتحادیه به عنوان کریدور تجاری منطقه است.

توانگر در خصوص اهمیت تجارت با استفاده از رمزارزها نیز گفت:

در کنار رویکرد‌های مرسوم (مانند سوییفت) امروزه فناوری‌های نوینی مانند بلاکچین و رمز ارز‌ها شکل‌گرفته است. در این فناوری‌های نوین مکانیزم‌های کارآمدتری در مقابل رویکرد‌های مرسوم قبلی توسعه یافته است. کارکرد محوری این فناوری تسهیل انتقال و تسویه دارایی‌ها اعم از مادی و معنوی در سطح جهان و در کسری از ثانیه با کمترین هزینه کارمزد تراکنش است.

وی در خصوص آمادگی ایران در مورد ورود به این حوزه بیان داشت:

چند ماه پیش نیز آقای براژینکوف رییس انجمن بلاک‌چین روسیه و آقای تکاچف، یکی از اعضای کمیته دوما برای حضور در رویدادی درخصوص رمزارز به ایران آمدند که مذاکراتی در این مورد داشتیم. اخیرا هم ایشان توضیحاتی درخصوص رمزارز مشترک با پشتوانه طلا اعلام کردند.

اشاره توانگر به استیبل کوین مشترک ایران و روسیه با نام «توکن منطقه خلیج فارس» است که اخیرا مطرح شده است و قرار است پشتوانه آن طلا باشد.

این مقام ایرانی در انتها افزود که نهاد‌های تصمیم‌گیر ایرانی، تمایل دارند این مذاکرات با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند و نهاد‌های مسوول روسیه و ایران به توافقات اجرایی دست پیدا کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه