بازارهای مالیامنیتکریپتوکیف پول

کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی چیست و چه تفاوت‌هایی دارند؟

به گزارش اکسران : امروزه، موضوعات مرتبط با ارزهای دیجیتال به تیتر اول بسیار از خبرگزاری‌ها تبدیل شده است. کارشناسان صنعت ارزهای دیجیتال را رویداد مهم بعدی در حوزه امور مالی و به‌طورکلی فناوری می‌دانند. هم‌زمان با رشد محبوبیت ارزهای دیجیتال میان مردم و نهادهای گوناگون، اشتیاق بیشتری نیز برای ورود به این حوزه پدیدار شده است. این شور‌و‌اشتیاق و ورود بازیگران مختلف به این عرصه اهمیت هر‌چه‌بیشتر امنیت و حفظ سرمایه کاربران را نمایان کرده است.

اگر شما هم از مشتاقان این عرصه هستید؛ پس احتمالاً با اصطلاحاتی مانند کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی برخورد کرده‌اید. حال کیف پول امانی و غیرامانی چیست و هریک چه معایب و مزایای دارند؟ کدام‌یک امن‌تر است و کدام‌یک دسترسی شما به دارایی‌های دیجیتالتان را آسان‌تر می‌کند؟

در این مطلب، می‌خواهیم علاوه‌بر پاسخ به پرسش‌های یادشده، درباره ماهیت کیف پول ارزهای دیجیتال و تفاوت کیف‌پول‌های امانی و غیرامانی صحبت کنیم و بگوییم که کدام کیف پول برایتان مناسب‌تر است؛ پس تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

کیف پول ارز دیجیتال یا والت (Wallet) چیست؟

کیف پول ارز دیجیتال (Wallet) ابزاری است که امکان تعامل با شبکه بلاک چین را برای دارنده آن فراهم می‌کند. کیف پول ارز دیجیتال علاوه‌بر کاربردهای فراوانش، به کاربران کمک می‌کند که ارزهای دیجیتال را ارسال یا دریافت کنند و به نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dApp) دسترسی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: برنامه غیرمتمرکز (Dapp) چیست؟

از نگاه فنی، کیف پول دارایی‌های دیجیتال را ذخیره نمی‌کند؛ بلکه اطلاعاتی تولید می‌کند که برای استفاده از آن دارایی‌ها موردنیاز است؛ اما کاربران برای سهولت، واژه ذخیره‌کردن را به‌کار می‌برند؛ پس ما هم در این‌جا از همین اصطلاح استفاده می‌کنیم.

کیف پول ارز دیجیتال دو بخش اصلی دارد: یکی کلید عمومی (Public Key) و دیگری کلید خصوصی (Private Key). برای ارسال ارزهای دیجیتال به کیف پول، باید تراکنشی را به مقصد یکی از آدرس‌های کیف پول ایجاد کنید که با کلید عمومی آن تولید شده است. آدرس‌های کیف پول و کلید عمومی را همان‌طورکه از نامشان پیداست، می‌توان با دیگران به‌اشتراک گذاشت.

درمقابل، کلید خصوصی شرایطی متفاوت دارد. کلید خصوصی کاملاً محرمانه است؛ چون امضای تراکنش‌ها و اعطای دسترسی به دارایی‌های موجود در کیف پول از طریق کلید خصوصی انجام می‌شود. بنابراین، به کلید خصوصی باید به چشم رمز‌عبور محرمانه و شخصی نگاه کنید. تا زمانی‌که کلید خصوصی خود را ایمن نگه دارید، می‌توانید از هر دستگاهی به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشید.

این کیف‌پول‌ها می‌توانند شکل‌های مختلفی داشته باشند. کلیدهای خصوصی و عمومی کیف پول ارز دیجیتال ممکن است روی کاغذ چاپ شده باشند که به آن کیف پول کاغذی می‌گویند یا از‌طریق نرم‌افزار می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت که به آن کیف پول نرم‌افزاری گفته می‌شود. همچنین، ممکن است این کلیدها در کیف پولی سخت‌افزاری و به‌شکل آفلاین ذخیره شده باشند. البته بد نیست که به این موضوع نیز اشاره کنیم که برخی از کیف‌پول‌ها امکان ذخیره و انتقال توکن‌های غیرمثلی (NFT) را هم دارند.

این نکات خلاصه‌ای از مفهوم کیف پول دارایی‌های دیجیتال بود؛ اما فارغ از تعریف‌ها و مدل‌ها، این کیف‌پول‌ها در دو دسته‌بندی کلی امانی و غیرامانی دردسترس هستند که در‌ادامه، به مفهوم و ویژگی‌های هرکدام اشاره خواهیم کرد.

کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی

کیف پول امانی چیست؟

همان‌طورکه از نام کیف پول امانی (Custodial) پیداست، این نوع کیف پول به‌صورت امانی یا حضانتی از دارایی‌های شما نگه‌داری می‌کند؛ یعنی شخص ثالثی از‌طرف شما مسئول نگه‌داری و مدیریت کلیدهای خصوصی‌تان است. به‌بیان‌ بهتر، شما روی دارایی‌های خود کاملاً کنترل ندارید و امضای تراکنش‌ها را نیز انجام نمی‌دهید. بااین‌حال، این بدان‌معنا نیست که استفاده از خدمات کیف پول امانی لزوماً کار بدی است.

در اوایل ظهور بیت کوین، همه کاربران باید کیف پول و کلید‌های خصوصی‌ را خودشان می‌ساختند. داشتن کنترل کامل بر دارایی‌ها و به‌عبارتی «بانک خود بودن» مزایای فراوانی دارد؛ اما برای کاربران کم‌تجربه ممکن است سخت و حتی خطرناک باشد. اگر کلیدهای خصوصی‌تان را گم کنید یا آن‌ها به‌دست دیگران بیفتند، دسترسی به دارایی‌های‌تان را برای همیشه از دست خواهید داد. گزارش‌های مبتنی‌بر تحلیل بلاک چین بیت کوین حاکی از آن است که تاکنون بیش از سه‌میلیون واحد بیت کوین احتمالاً برای همیشه از دست رفته‌اند.

همچنین، نمونه‌هایی وجود داشته که مالک ارزهای دیجیتال از دنیا رفته است و ورثه او هرگز نتوانسته‌اند به ارث ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا کنند؛ چون کلیدهای خصوصی فقط در‌اختیار مالک اصلی بوده‌اند. چنین رویدادهایی پیشگیری‌نشدنی است؛ ولی با سپردن دارایی‌های دیجیتال به نهادی امانی (بانک دیجیتال)، می‌توانید مطمئن باشید که دارایی‌تان همیشه در‌دسترس خواهد بود.

در چنین حالتی، حتی اگر رمز‌عبور دسترسی به آن کیف پول را گم یا فراموش کنید، با بخش پشتیبانی می‌توانید تماس بگیرید و دسترسی به حساب و دارایی‌های خود را بازیابی کنید. این در حالی است که کیف پول غیرامانی چنین امکانی را ندارد و مسئولیت حفظ دارایی و کلیدهای خصوصی با خودِ شماست. ازاین‌رو، در بسیاری از مواقع اعتماد به ارائه‌دهنده خدمات کیف پول امانی کار عاقلانه‌ای است. بااین‌حال، باید توجه کنید که کلیدهای خصوصی دارایی‌هایتان را به شخص ثالثی می‌سپارید‌؛ به‌همین‌دلیل، مهم است که صرافی‌ها یا تأمین‌کنندگان خدماتی را انتخاب کنید که مطمئن باشند.

برای انتخاب ارائه‌دهنده خدمات امانی مطمئن، می‌توانید این نکات را بررسی کنید: از مقررات پیروی می‌کند؟، چه نوع خدماتی ارائه می‌دهد؟، کلیدهای خصوصی را چگونه ذخیره می‌کند؟ و پوشش بیمه برای دارایی‌هایی شما دارد یا خیر؟ کاربران ایرانی هنگام استفاده از کیف‌پول‌های امانی باید احتیاط بیشتری به‌خرج دهند؛ زیرا صرافی‌ها و مؤسسه‌های بین‌المللی، به‌ویژه بایننس برای کاربران ایرانی ریسک زیادی دارند. وجود تحریم‌ها باعث شده است که کاربران ایرانی همواره با خطرهایی مانند مسدودی حساب و مشکلات احراز هویت مواجه باشند. پس اگر خواستید از این نوع کیف‌پول‌ها استفاده کنید، حتماً درباره موضوعات مرتبط با تحریم‌ها بیشتر تحقیق کنید.

کیف پول غیرامانی چیست؟

کیف پول غیرامانی (Non-Custodial) کیف پولی است که کلید خصوصی آن فقط در مالکیت و کنترل دارنده آن است. برای کاربرانی که می‌خواهند کنترل دارایی‌هایشان کاملاً در دست خودشان باشد، کیف پول غیرامانی بهترین گزینه است. ازآن‌جا‌که کیف‌پول‌های غیرامانی هیچ واسطه‌ای ندارند، از‌طریق آن‌ها می‌توانید ارزهای دیجیتال خود را مستقیماً معامله کنید. این کیف پول برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باتجربه‌ای مناسب است که از نحوه مدیریت و محافظت از کلیدهای خصوصی و عبارت یادآور آگاه هستند.

با کیف‌پول‌های غیرامانی می‌توان به صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز دسترسی داشت و با آن‌ها کار کرد. یونی‌سواپ (Uniswap)، سوشی‌سواپ (SushiSwap)، پنکیک‌سواپ (PancakeSwap) و کوئیک‌سواپ (QuickSwap) تعدادی از این صرافی‌های غیرمتمرکز هستند که طرفداران زیادی دارند. تراست والت (Trust Wallet) و متامسک (Metamask) هم دو نمونه از کیف‌پول‌های محبوب غیرامانی هستند. فراموش نکنید که وقتی از این کیف‌پول‌ها استفاده می‌کنید، مسئولیت کامل نگه‌داری از عبارت یادآور و کلیدهای خصوصی با شخص شماست.

بیشتر بخوانید: بررسی کامل و آموزش کیف پول نرم‌افزاری تراست والت

کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی چه تفاوت‌هایی دارند؟

تفاوت کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی

اکنون که با مفهوم کیف‌پول‌های امانی و غیرامانی آشنا شدید، احتمالاً می‌توانید تفاوت‌های این دو نوع کیف پول را حدس بزنید؛ اما برای اینکه این تفاوت‌ها را دقیق‌تر بدانید، در‌ادامه تعدادی از آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

۱. متصدی کلید خصوصی

مهم‌ترین تفاوت کیف‌پول‌های امانی و غیرامانی این است که کلیدهای خصوصی در دست چه کسی است. در کیف‌پول‌های امانی، پای شخص ثالثی در این میان است که کلید خصوصی را در‌اختیار دارد و آن را مدیریت می‌کند؛ اما در کیف‌پول‌های غیرامانی، حفظ و نگه‌داری از کلید خصوصی بر‌عهده خودِ کاربر است. به‌‌عبارت‌دیگر، در کیف پول امانی کاربر حسابی را در مؤسسه‌ای که واسطه است و مانند بانک عمل می‌کند، باز می‌کند و دارایی دیجیتال خود را به‌صورت امانت دراختیار آن می‌گذارد. این در حالی است که در کیف پول غیرامانی کاربر بانک خودش است.

۲. نوع تراکنش

تراکنش‌های مربوط به کیف‌پول‌های غیرامانی در زمان واقعی روی بلاک چین ثبت می‌شوند؛ اما در کیف‌پول‌های امانی تراکنش در دفتر‌کل مؤسسه امانی ثبت می‌شود.

۳. امنیت

در کیف‌پول‌های امانی، همه داده‌های حساس کاربران در یک جا ذخیره می‌شود و هکرها بارها این اطلاعات را دزدیده‌اند. همین مسئله باعث شده است که کیف‌پول‌های امانی چندان ایمن نباشند؛ مگراینکه نهاد ارائه‌کننده خدمات امانی تدابیر امنیتی بسیار ویژه‌ای برای حفاظت از اطلاعات به‌کار بگیرد.

درمقابل، در کیف‌پول‌های غیرامانی همه اطلاعات در‌اختیار خودِ کاربران است. این باعث می‌شود که خطر سرقت اطلاعات کاهش یابد؛ مگر‌اینکه کاربر خودش اطلاعاتش را در‌اختیار دیگران قرار دهد یا کیف پول سخت‌افزاری‌اش دزدیده شود.

بیشتر بخوانید: کیف پول سخت‌افزاری چیست؟ چطور کیف پول سخت‌افزاری مناسب پیدا کنیم؟

دراین‌میان، نمونه‌های هم بوده است که کیف‌پول‌های غیرامانی هک شده‌اند؛ اما تعدادشان در‌مقایسه‌با کیف‌پول‌های امانی به‌اندازه‌ای کم بوده که چشم‌پوشیدنی است و همچنان می‌توان گفت که کیف‌پول‌های غیرامانی بسیار ایمن‌اند.

۴. امکان پشتیبان‌گیری و بازیابی

کیف‌پول‌های غیرامانی امکان پشتیبان‌گیری و بازیابی ندارند؛ یعنی اگر کلید خصوصی یا عبارت یادآور خود را گم کنید، دیگر هیچ راهی برای بازیابی آن ندارید. ناگفته نماند تعداد انگشت‌شماری از سازندگان کیف‌پول‌های غیرامانی خدمات محدودی برای بازیابی کیف‌پول‌های خود ارائه می‌دهند؛ اما در کیف‌پول‌های امانی، اگر دسترسی شما با مشکل مواجه شود، به‌راحتی می‌توانید با شرکت ارائه‌دهنده خدمات تماس بگیرید و مشکل خود را حل کنید.

۵. دسترسی آفلاین

برای دسترسی به دارایی‌ها و اطلاعات دیگر در کیف‌پول‌های امانی باید وارد آن شوید و دسترسی مدنظر را از شرکت ارائه‌‌دهنده خدمات درخواست کنید. برای انجام این کار، لازم است که به اینترنت متصل باشید؛ اما در کیف‌پول‌های غیرامانی این‌طور نیست و بدون اتصال به اینترنت هم می‌توانید به دارایی‌هایتان دسترسی داشته باشید.

۶. چشم‌انداز آینده

آن‌طور که از گرایش‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال برمی‌آید، کیف‌پول‌های غیرامانی طرفداران بیشتری از کیف‌پول‌های امانی دارند. به‌نظر می‌رسد که افزایش افشای داده‌های کاربران و رشد آگاهی آنان درباره حریم خصوصی و امنیت باعث شده است که گرایش به کیف‌پول‌های غیرامانی بیشتر شود.

نمونه‌های کیف‌پول‌های امانی و غیرامانی

کیف پول‌های امانی

درادامه‌، تعدادی از کیف‌پول‌های امانی برتر را معرفی خواهیم کرد:

 • فری‌والت (Freewallet): فری‌والت کیف پولی امانی است که هم نسخه موبایلی و هم نسخه مبتنی‌بر وب دارد. دسترسی به این کیف پول از‌طریق حساب کاربری فیس‌بوک، گوگل، واتساپ و اپل آی‌دی امکان‌پذیر است. این کیف پول برای مبادلات ارزهای دیجیتال میان کاربران خود هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کند.
 • بایننس کاستدی (Binance Custody): بخشی از صرافی بایننس است که خدمات امانی ارزهای دیجیتال را برای کاربران نهادی فراهم می‌کند. بایننس کاستدی از قوانین و مقررات پیروی می‌کند و از این لحاظ نهادی قانونی به‌شمار می‌رود.
 • بیتگو (BitGo): بیتگو پلتفرم کیف پولی است که تلاش می‌کند تعادلی میان امنیت و دسترسی‌پذیری ایجاد کند. این پلتفرم از‌طریق امنیت چندعاملی و کنترل‌های چندکاربری و پیکربندی امنیتی خود به کاربران کمک می‌کند که دارایی‌های خود را به‌صورت یکپارچه و امن جابه‌جا کنند.
 • بلاک‌چین دات‌کام (Blockchain.com): کیف پول بلاک‌چین دات‌کام یکی از کیف‌پول‌های مطرح و قدیمی بیت کوین است که به‌جز بیت کوین، از چند ارز دیجیتال دیگر از‌جمله اتریوم، تتر، بیت‌کوین کش و استلار پشتیبانی می‌کند. اگرچه این کیف پول تحت‌وب است و کلیدهای خصوصی را روی سرورهای اینترنتی ذخیره می‌کند، شرکت توسعه‌دهنده اثبات کرده است که با‌توجه‌به رمز‌گذاری‌ کلیدهای خصوصی و گذرواژه‌ها، به دارایی‌ها دسترسی ندارد.
کیف پول‌های غیرامانی

برخی از کیف‌پول‌های غیرامانی معتبر نیز ازاین‌قرارند:

الکتروم (Electrum): اگر تازه‌کار نباشید و کمی دانش فنی درباره ارزهای دیجیتال داشته باشید، الکتروم می‌تواند بهترین گزینه برایتان باشد. کیف پول الکتروم یکی از کیف‌پول‌های قدیمی بیت کوین و ازجمله گزینه‌های محبوب‌ در میان طرفداران پادشاه ارزهای دیجیتال است. این کیف پول کاملاً متن‌باز است و هم برای دسکتاپ و هم برای اندروید دردسترس قرار دارد.

اکسودوس (Exodus): اکسودوس یکی از کیف‌پول‌های قدیمی موجود برای ارزهای دیجیتال است و از سال ۲۰۱۵ تاکنون، به کاربران ارزهای دیجیتال خدمت‌رسانی می‌کند. این کیف پول در ابتدا فقط برای کامپیوترهای شخصی در‌دسترس بود؛ اما اکنون روی دو سیستم‌عامل محبوب موبایل، یعنی اندروید و iOS هم می‌توان آن را نصب کرد. اکسودوس از بیش از ۱۰۰ کوین و توکن پشتیبانی می‌کند.

لجر نانو اکس (Ledger Nano X): یکی از گزینه‌های ایمن برای ذخیره ارزهای دیجیتال کیف پول سخت‌افزاری است. کیف‌پول‌های سخت‌افزاری لجر کلیدهای خصوصی را به‌صورت کاملاً امن و آفلاین نگه‌داری می‌کنند و درمقایسه‌با کیف‌پول‌های نرم‌افزاری، لایه‌های امنیتی بیشتری دارند. مدل لجر نانو اس (Ledger Nano S) مشهورترین محصول این شرکت محسوب می‌شود که سال‌هاست از‌نظر امنیت امتحان خود را پس داده است.

ترزور وان (Trezor One): شرکت ترزور اولین سازنده کیف‌پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین برای عموم است. مشهورترین محصول این شرکت کیف پول ترزور وان (Trezor One) است که امنیت فراوانی برای کاربران فراهم می‌کند.

زنگو (Zengo): زنگو کیف پولی موبایلی است که امکان ذخیره ارزهای دیجیتال و اتصال به توکن‌های غیرمثلی و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. این کیف پول نیز از قابلیت احراز هویت سه‌عاملی بهره می‌برد و برای بازیابی کیف پول به عبارت یادآور نیازی ندارد.

واسابی (Wasabi): واسابی کیف پول بیت کوین متن‌باز و مبتنی‌بر حریم خصوصی است. با استفاده از این کیف پول، کنترل کاملی روی بیت‌کوین‌های خود خواهید داشت. واسابی از آدرس‌های سگویت نیز پشتیبانی می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف پول های بیت کوین در سال ۲۰۲۳

مزایا و معایب کیف پول امانی

کیف‌پول‌های امانی آنلاین گزینه مناسبی برای تازه‌کارها هستند. کاربران این کیف‌پول‌ها مسئولیت چندانی در‌مقایسه‌با کیف‌پول‌های غیرامانی ندارند و استفاده از آن‌ها برایشان بسیار آسان است. فرایند ساخت حساب در کیف‌پول‌های امانی مشابه سایر خدمات آنلاین است و تنها به ایمیل و رمز‌عبور نیاز دارد. در‌ادامه، برخی از مزایا و معایب کیف‌پول‌های امانی را برمی‌شماریم.

 • کارمزد صفر برای برخی تراکنش‌ها

برخی از صرافی‌های امانی مثل فری‌والت (FreeWallet) که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، امکان تراکنش‌های بدون کارمزد را در اکوسیستم خود فراهم می‌کنند. همچنین، کاربران می‌توانند بدون هیچ کارمزدی از محصولات سرمایه‌گذاری متنوع و سهام‌گذاری در این کیف‌پول‌ها استفاده کنند. البته این فقط برای تراکنش‌های داخلی است و برای تراکنش‌هایی که با کیف‌پول‌های دیگر انجام می‌شود، کارمزد مشخصی از کاربر کسر خواهد شد.

 • نبود دردسر نگه‌داری از کلید خصوصی

اگر کیف پول امانی داشته باشید، دیگر برای حفظ و نگه‌داری از کلیدهای خصوصی خود دردسری نخواهید داشت. حتی اگر رمزعبورتان را گم کنید، به‌راحتی می‌توانید درخواست بدهید و با مراحلی که تیم پشتیبانی برایتان ارسال می‌کند، رمز‌عبور خود را بازیابی کنید.

 • وجود پشتیبان برای تراکنش‌ها

می‌دانیم که تراکنش‌های بلاک چینی برگشت‌پذیر نیستند. اگر کسی ارز دیجیتالی را به آدرسی اشتباه ارسال کند، برای همیشه از دست رفته است؛ اما صرافی‌های امانی برخی مواقع برای بازیابی تراکنش‌هایی که بدون تگ ممو هستند یا به آدرس اشتباهی ارسال شده‌اند، ابزارهایی برای بازیابی دارایی‌ها دارند.

 • کنترل دارایی با نهاد امانی

نگه‌داری از دارایی‌های دیجیتال در کیف پول امانی نیازمند این است که کاربر سیاست‌های شرکت ارائه‌دهنده خدمات را بپذیرد. اگر فورکی در بلاک چین روی دهد یا ارز دیجیتال مرتبط رویداد ایردراپ داشته باشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که دارنده کیف پول امانی به سهم خود برسد. همچنین، این احتمال وجود دارد که برداشت از کیف پول به‌دلیل اعمال تغییرات یا به‌روزرسانی به‌وسیله شرکت ارائه‌دهنده مسدود یا حساب دارنده کیف پول توقیف شود. در چنین مواقعی، دارندگان کیف پول امانی امکان اقدامات سریع مالی را ندارند.

 • نبود امکان بی‌نام‌ماندن

ازآن‌جاکه اغلب کیف‌پول‌های امانی متمرکز هستند، باید از مقررات مربوط به شناخت مشتری (KYC) پیروی کنید. این نهادها کاربران را به ارائه مدارک هویتی ملزم می‌کنند که همین مسئله برای کسانی که می‌خواهند حریم خصوصی خود را حفظ کنند، ایراد بزرگی به‌شمار می‌رود.

 • نفوذ هکرها و رخنه به اطلاعات کاربران

اگرچه هک‌کردن کیف‌پول‌های امانی کار آسانی نیست، آسیب‌پذیری آن‌ها در‌مقابل نفوذ هکرها و افشای اطلاعات کاربران به‌مراتب بیشتر از برخی انواع کیف‌پول‌های غیرامانی است. شرکت‌های امانی متمرکز میلیون‌ها و گاهی میلیاردها دلار ارز دیجیتال را مدیریت می‌کنند و از این نظر هدفی جذاب برای هکرها هستند. ازاین‌رو، پیش از انتقال دارایی‌های دیجیتال خود به کیف پول امانی، تحقیق کنید آیا کیف پول مدنظر حسابرسی امنیتی شده است و در‌صورت بروز هک، آیا خسارت کاربران جبران خواهد شد یا خیر.

 • نیاز به اتصال دائمی اینترنت

برخلاف برخی کیف‌پول‌های غیرامانی که به‌صورت سخت‌افزاری در‌دسترس هستند، کیف‌پول‌های امانی برای انجام هر نوع تراکنشی به اتصال اینترنت نیاز دارند. این مسئله باعث می‌شود که این نوع کیف‌پول‌ها درمقابل هک‌های آنلاین آسیب‌پذیر باشند.

مزایا و معایب کیف‌پول‌های غیرامانی

کیف‌پول‌های غیرامانی نقش واسطه را حذف می‌کنند و مالکیت مستقیم دارایی را به دارنده کیف پول می‌دهند. درعین‌حال، استفاده از کیف‌پول‌های خودحضانتی (Self-Custodial) کمی دشوار و نیازمند سطحی از دانش درباره ذخیره کلیدهای خصوصی است. درادامه، به برخی از مزایا و معایب کیف‌پول‌های غیرامانی نیز اشاره می‌کنیم.

 • کنترل مستقیم دارایی‌ها

کیف‌پول‌های غیرامانی کنترل کامل کلیدهای خصوصی را به شخص می‌دهند و بدین‌ترتیب، دارنده کیف پول بانک خودش خواهد بود. برای کسانی که مقادیر زیادی از ارزهای دیجیتال را در حساب‌های صرافی‌ها ذخیره می‌کنند، داشتن چنین کیف پولی می‌تواند موجب آرامش‌خاطر باشد.

 • دسترسی کامل به دیفای و ان‌اف‌تی‌ها

کیف‌پول‌های غیرامانی امکان تعامل با وب ۳.۰ را برای کاربران فراهم می‌کنند. این فضا حجم وسیعی از پروتکل‌های دیفای را دربر می‌گیرد که امکان کسب درآمد از سپرده‌های ارزهای دیجیتال را به کاربران می‌دهند. همچنین، کاربران می‌توانند با استفاده از کیف‌پول‌های غیرامانی به دنیای توکن‌های غیرمثلی متصل شوند و NFTهای محبوب خود را در این کیف‌پول‌ها ذخیره کنند.

بیشتر بخوانید: وب ۳.۰ چیست؟ چگونه روی نسل بعدی اینترنت سرمایه‌گذاری کنیم؟

ازآن‌جاکه کنترل کامل دارایی‌ها در کیف‌پول‌های غیرامانی در دست کاربر است، ریسک نشتِ اطلاعات کاهش چشمگیری پیدا می‌کند. در‌این‌میان، کیف‌پول‌های سخت‌افزاری به‌دلیل متصل‌نبودن به اینترنت، بسیار ایمن هستند و احتمال هک‌شدن آن‌ها بسیار کم است.

 • تراکنش‌های سریع‌تر

کیف‌پول‌های غیرامانی به بررسی‌های ضدپول‌شویی (AML) و شناخت مشتری نیازی ندارند؛ به‌همین‌دلیل، برداشت از آن‌ها در زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود. همچنین، در بسیاری از کیف‌پول‌های غیرامانی کاربران می‌توانند کارمزد تراکنش بیشتری پیشنهاد بدهند تا تراکنش مدنظرشان سریع‌تر پردازش شود.

 • مسئولیت بیشتر

ذخیره کلیدهای خصوصی مسئولیت بیشتری را متوجه دارندگان کیف‌پول‌های غیرامانی می‌کند. در این کیف پول، شما باید امنیت کلیدهای خصوصی و کیف پول را خودتان تأمین کنید. از این گذشته، باید برخی اقدامات احتیاطی مثل یادداشت‌کردن عبارت یادآور و نگه‌داری آن در مکانی امن را در نظر بگیرید تا بتوانید اطلاعات کیف پول خود را در زمان نیاز بازیابی کنید.

 • نبود پشتیبانی

در کیف‌پول‌های غیرامانی اگر به مشکلی برخوردید، امکان درخواست پشتیبانی مستقیم از کارشناسان را نخواهید داشت. افزون‌بر‌این، در نبودِ پشتیبانی اگر ارز دیجیتالی را به آدرسی اشتباهی بفرستید، هیچ بختی برای بازگرداندن آن نخواهید داشت.

 • دشواری استفاده برای تازه‌کارها

کیف‌پول‌های غیرامانی، به‌ویژه مدل‌های سخت‌افزاری، ریسک حملات هکری را کاهش می‌دهند؛ ولی درعین‌حال استفاده از آن‌ها دشوارتر است. مدیریت و ذخیره عبارت یادآور ممکن است برای کسانی که تازه به دنیای ارزهای دیجیتال وارد شده‌اند، موضوعی پیچیده و دشوار باشد.

کدام کیف پول ارز دیجیتال را باید انتخاب کنیم؟

کیف پول امانی و کیف پول غیرامانی چیست و چه تفاوت‌هایی دارند؟

درواقع، باید گفت که هر دو نوع کیف پول امانی و غیرامانی برای ذخیره ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی مناسب هستند. بیشتر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران هرکدام از این کیف‌پول‌ها را برای کارهای مختلفی استفاده می‌کنند. بااین‌حال، باید مطمئن شوید کیف پولی که استفاده می‌کنید، از ارز دیجیتال مدنظرتان پشتیبانی می‌کند؛ زیرا همه ارزهای دیجیتال به یک شکل و در یک کیف پول مشابه ذخیره نمی‌شوند.

شبکه‌های بلاک چینی مختلفی در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارند که هرکدام از ارزهای دیجیتال مشخصی پشتیبانی می‌کنند. ارزهای دیجیتال را بر‌اساس استانداردهای توکن‌ها می‌توان دسته‌بندی کرد؛ اما فراموش نکنید که ممکن است یک توکن در بلاک‌چین‌های مختلف با استانداردهای متفاوتی وجود داشته باشد. برای مثال، ارز دیجیتال بایننس (BNB) در بلاک چین بایننس اسمارت چین (BSC) به‌صورت توکن BEP20 و در بیکن چین (Beacon Chain) به‌صورت توکن BEP2 وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بایننس کوین (BNB) چیست؟

هنگام انتخاب کیف پول، باید به این مسئله بسیار دقت کنید؛ چون اگر ارز دیجیتال خود را به کیف پولی ارسال کنید که آن را پشتیبانی نمی‌کند، درواقع دارایی خود را از دست داده‌اید و باید قید آن را بزنید. خیلی از کیف‌پول‌ها در به‌روزرسانی‌هایشان پشتیبانی از تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال را اضافه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره بهترین کیف‌پول‌های بیت کوین و ارزهای دیجیتال، توصیه می‌کنیم این مقاله را در وب‌سایت ارزدیجیتال مطالعه کنید.

جمع‌بندی

در این مطلب، درباره کیف‌پول‌های امانی و غیرامانی و مزایا و معایب آن‌ها سخن گفتیم و به این موضوع اشاره کردیم که در کیف‌پول‌های امانی کنترل دارایی‌ها در دست یک نهاد یا شرکت ارائه‌دهنده خدمات قرار دارد و کاربر درواقع به‌واسطه آن نهاد به دارایی‌های خود دسترسی پیدا می‌کند. این در حالی است که در کیف‌پول‌های غیرامانی، کاربران کنترل مستقیم دارایی‌هایشان را در دست دارند و هیچ واسطه‌ای میان آنان و دارایی‌هایشان قرار ندارد.

بیشتر کاربران در دنیای ارزهای دیجیتال هم‌زمان از هر دو نوع کیف پول استفاده می‌کنند. آنان هر‌یک از این کیف‌پول‌ها را برحسب نوع فعالیت‌ها و تراکنش‌هایشان به‌کار می‌برند. درواقع، انتخاب اینکه کدام کیف پول برایتان بهتر است، به نیاز خودتان بستگی دارد. اگر به‌دنبال خدمات متمرکز و استفاده از واسطه‌ای برای حفظ دارایی‌های دیجیتال هستید، از کیف‌پول‌های امانی استفاده کنید؛ اما اگر می‌خواهید کنترل دارایی‌هایتان در دست خودتان باشد و امکان استفاده از دیفای و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز را داشته باشید، بهتر است از کیف پول غیرامانی استفاده کنید.

به‌خاطر بسپارید که در انتخاب کیف پول باید همواره جانب احتیاط را در نظر بگیرید و این کار تنها با تحقیق و بررسی تاریخچه و دیدگاه‌های کاربران و ویژگی‌های امنیتی کیف پول ممکن است.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه