کریپتو

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم؛ گاوها فعالیت خود را در سکوت آغاز کرده‌اند؟

قیمت اتریوم همزمان با بیت کوین روند افزایشی به خود گرفت و با رشد حدود ۳۲٪ تا نزدیکی ۱۶۸۰ دلار پیشروی کرد. از آن زمان مجددا ETH میل به صعود خود را از دست داده است و در حال پایین آمدن است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌تلگراف، قیمت بیت کوین رالی صعودی خود را از حوالی قیمت ۱۷,۰۰۰ دلار در ۸ ژانویه (۱۸ دی) آغاز کرد و توانست طی حدود ۲ هفته نزدیک به ۳۷٪ رشد کند. اتریوم به عنوان دومین رمزارز بزرگ بازار در مدت مشابه توانست از حوالی قیمت ۱۲۶۰ دلار خود را به حداکثر قیمت ۱۶۸۰ دلار برساند و صعود ۳۲٪ را تجربه کند.

در این مطلب به تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم از ۳ زاویه دید می‌پردازیم.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، این مطلب صرفا ترجمه تحلیل‌های مطرح است و به هیچ عنوان توصیه سرمایه‌گذاری محسوب نمی‌شود.

۱- سرمایه‌گذاران بیت کوین را به اتریوم ترجیح دادند

اولین موردی که در رالی صعودی اخیر بازار می‌توان مشاهده کرد هدایت جریان نقدینگی به سمت BTC بوده است. این موضوع در افزایش شدید دامیننس بیت کوین به خوبی قابل مشاهده است. شکل زیر نمودار ارزش اتریوم در مقابل بیت کوین (ETH/BTC) را نشان می‌دهد. همان‌طور که مشخص است همزمان با رسیدن قیمت بیت کوین به حوالی ۱۸,۰۰۰ دلار در روز ۱۱ ژانویه (۲۱ دی)، این نمودار روند نزولی به خود گرفته است که بدین معنی است که ارزش ETH نسبت به BTC در حال کاهش است.

نمودار ETH/BTC تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار ETH/BTC تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

از آن زمان تا بدین لحظه ارزش اتریوم در مقابل بیت کوین حدود ۱۳٪ کاهش یافته است. برای بررسی بیشتر موضوع به تایم فریم هفتگی این نمودار می‌رویم. همان‌طور که از شکل زیر مشخص است از اواسط ماه دسامبر (آذر) این نمودار توسط یک خط روند نزولی در حال کاهش بوده است. این بار نیز با برخورد نمودار به این خط روند نزولی، مجددا ارزش اتریوم در مقابل بیت کوین روند نزولی به خود گرفت.

اما در سمت گاوها نیز میانگین متحرک‌های نمایی ۲۰ تا ۵۵ هفته‌ای در محدوده ۰.۰۶۹ تا ۰.۰۷۲BTC حمایت مناسبی را برای اتریوم ایجاد کرده‌اند و پس از آن میانگین متحرک ۲۰۰ هفته‌ای (خط آبی) که در جریان سقوط ترا، ETH را حمایت کرده بود، نقطه اطمینان سرمایه‌گذاران است که در حال نزدیک به ۰.۰۵۵BTC قرار دارد. این بدان معنی خواهد بود که در صورت از دست رفتن حمایت ۰.۰۶۹ راه برای کاهش حدود ۲۰٪ این نمودار فراهم می‌شود.

نمودار ETH/BTC تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو
نمودار ETH/BTC تایم فریم هفتگی منبع: تریدینگ ویو

نتیجه‌گیری: کاهش فعلی ETH/BTC به نزدیک ۰.۰۶۹ اتریوم را در معرض خطر از دست دادن ۲۰٪ ارزش خود در مقابل بیت کوین قرار داده است.

۲- قیمت اتریوم در حال نزدیک شدن به یک سطح مهم

مایکل فن ده پپه (Michael van de poppe) اصلاح ۱۰٪ اخیر قیمت اتریوم را موضوعی طبیعی دانست. او در توییتی اعلام کرد که انتظار تثبیت قیمت ETH را در حوالی قیمت فعلی یا نهایتا ۱۴۰۰ دلار دارد. در حال حاضر قیمت ETH برابر ۱۵۴۷ دلار است.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ۲ ساعته منبع: توییتر
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ۲ ساعته منبع: توییتر

نتیجه‌گیری: این تحلیلگر سرشناس اعتقاد دارد که در صورتی که این اتفاق بیفتد و قیمت بالای ۱۴۰۰ دلار تثبیت دهد، می‌توانیم ناحیه مشخص شده را ناحیه حمایتی روند جدید قلمداد کنیم و شاهد روند صعودی جدیدی برای اتریوم باشیم.

۳- کندل ماهانه اتریوم تعیین کننده است

رکت کپیتال (Rekt capital) نام تحلیلگر سرشناس دیگری است که نمودار ماهانه قیمت اتریوم را بررسی کرده است. او معتقد است که از ماه جولای (مرداد) قیمت اتریوم با شیب یک خط روند نزولی در حال کاهش بوده است.

همان‌طور که در شکل زیر مشخص است قیمت در این چند ماه نتوانسته کندل ماهانه‌ای بالای این خط مشکی ببندد و افزایش‌ قیمت بالاتر از این سطح به شکل هیجانی بوده است که خود را به صورت فتیله نشان می‌دهد. رکت کپیتال معتقد است که ناحیه ۱۳۵۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار ناحیه حمایتی مهمی برای اتریوم محسوب می‌شود (نوار نارنجی) و در طرف دیگر خطر روند نزولی در حال حاضر در نزدیکی ۱۴۸۰ دلار قرار دارد.

نزدیک شدن بسیر زیاد این حمایت استاتیکی و مقاومت داینامیکی باعث شده است که احتمالا در پایان ماه شاهد روشن شدن تکلیف روند قیمتی اتریوم باشیم. به هر حال یکی از این سطوح باید از دست برود.

نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ماهانه منبع: توییتر
نمودار قیمت اتریوم تایم فریم ماهانه منبع: توییتر

نتیجه‌گیری: در صورت بسته شدن کندل ماهانه قیمت اتریوم بالای خط مشکی (حوالی ۱۴۸۰ دلار) می‌توانیم شاهد پایان روند نزولی ۵ ماهه اتر باشیم. در صورت از دست رفتن ۱۳۵۰ دلار نزول ادامه خواهد داشت.

سطوح حمایتی و مقاومتی قیمت اتریوم در کجا قرار دارد؟

  • در حال حاضر سطح ۱۳۵۰ دلار تا ۱۵۰۰ دلار حمایت اصلی اتریوم محسوب می‌شود. همچنین سطح ۰.۰۶۹BTC در نمودار ارزش اتریوم نسبت به بیت کوین آخرین حمایت اتریوم در این حوالی محسوب می‌شود که در صورت از دست رفتن آن‌ها احتمال سقوط ۲۰٪ فراهم می‌شود. در طرف مقابل بسته شدن کندل ماهانه بالای ۱۴۸۰ دلار می‌تواند روند نزولی را به انتها برساند.
منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه