کریپتو

تحلیل قیمت بیت کوین: حمایت بعدی در نزدیکی ۱۳هزار دلار است

در پی ورشکسته‌شدن صرافی FTX و کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران، قیمت بیت کوین در هفته گذشته ۲۲درصد سقوط کرد و به کمترین مقدار خود در ۲ سال اخیر در ۱۵٬۶۰۰ دلار رسید. این کاهش قیمت با شکستن روند چندماهه بازار رنج بیت کوین در محدوده‌ ۱۸٬۰۰۰ دلاری، احتمالاً باعث سقوط بیشتر قیمت تا یک کف جدید خواهد شد.

به گزارش کوین دسک، استراتژیست‌های شرکت خدمات مالی آمریکایی مورگان استنلی (Morgan Stanley)، روز جمعه در تحلیلی برای مشتریان خود نوشتند:

از منظر تحلیل تکنیکال، قیمت بیت کوین اکنون به زیر ۱۸٬۰۰۰ دلار کاهش یافته است که در هفته‌های اخیر یک منطقه حمایتی بود. ۱۳٬۵۰۰ دلار، بالاترین قیمت سال ۲۰۱۹ و ۱۲٬۵۰۰ دلار، بالاترین قیمت در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۰، سطوح حمایتی بعدی هستند که باید در نظر داشته باشید.

تحلیل قیمت بیت کوین: حمایت بعدی در ۱۳هزار دلار است
تحلیل استراتژیست‌های مورگان استنلی از نمای هفتگی بازار بیت کوین.

شکست روند رنج یا بریک اوت معمولاً با کاهش یا افزایش شدید قیمت همراه است. بر اساس تئوری تحلیل تکنیکال، انرژی بالقوه زیادی در طول دوره تثبیت قیمت در یک دارایی جمع می‌شود و این انرژی در نهایت در جهت شکسته‌شدن روند رنج رها می‌شود. هرچه دوره تثبیت قیمت طولانی‌تر باشد، انرژی ذخیره‌شده بیشتر و حرکت قیمت پس از بریک اوت بزرگتر خواهد بود. بنابراین، معامله‌گران باتجربه در این شرایط از معامله در جهت مخالف شکست قیمت یا بریک اوت خودداری می‌کنند.

تحلیلگران دلفی دیجیتال (Delphi Digital) نیز در یادداشتی که روز جمعه برای مشترکین خود ارسال کردند، نوشتند:

در مرحله اول، محدوده تثبیت قیمت را مانند یک فنر در نظر بگیرید که در طول زمان فشرده شده و پر از انرژی بالقوه می‌شود. هر بازگشت موفق از محدوده حمایت یا ناتوانی در عبور از محدوده مقاومت این انرژی بالقوه را افزایش می‌دهد. زمانی که این روند رنج در نهایت شکسته شود، جهش قیمت می‌تواند بسیار شدید باشد؛ درست مانند بازشدن یک فنر مارپیچ فشرده‌شده.

الگوهای تحلیل تکنیکال ممکن است گاهی اوقات به‌درستی عمل نکنند. با این حال،‌ شکست روند رنج کنونی بیت کوین باعث سقوط بیشتر قیمت خواهد شد؛ زیرا شرایط نامطلوب اقتصاد کلان و بحران FTX به احتمال زیاد ریسک‌پذیری سرمایه‌گذاران را کاهش خواهد داد.

تحلیلگران دلفی دیجیتال با اشاره به اینکه محدوده حمایت بیت کوین جایی میان ۱۶٬۰۰۰ دلار تا ۱۴٬۰۰۰ دلار خواهد بود، افزودند:

این شکست قیمت با یکی از بدترین محرک‌های بازار ارزهای دیجیتال تا به امروز همراه شده است که بر احساسات سرمایه‌گذاران و قیمت این دارایی تأثیر گذاشته است. این محرک را با بحران FTX و آلامدا ترکیب کنید؛ آن هم با یک پس‌زمینه تاریک اقتصاد کلان که اساساً تغییر نکرده است. [در نتیجه بیت کوین] برخلاف مسیر افزایش قیمت، با کمترین مقاومت به این روند نزولی ادامه می‌دهد.

مایکل اولیور (Michael Oliver)، بنیان‌گذار مومنتوم استراکچرال آنالیسیس (Momentum Structural Analysis)، گفته است سقوط قیمت بیت کوین به پایین محدوده فعلی احتمالاً آغاز شکل‌گیری ایجاد کف قیمت باشد؛ اگرچه ممکن است بازار به این زودی‌ها کف قیمت خود را پیدا نکند.

تحلیل قیمت بیت کوین: حمایت بعدی در ۱۳هزار دلار است
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین.

اولیور در تحلیل هفتگی خود نوشته است:

کاهش قیمت از بالای حمایت فرضی ۱۸٬۰۰۰ دلاری می‌تواند پیش‌نیاز شکل‌گیری کف جدید باشد. با این حال، سقوط قیمت به پایین محدوده کنونی، احتمالاً باعث شکل‌گیری کف قیمتی بعدی خواهد شد؛ روندی که آغاز شده است.

او افزود:

بر اساس شاخص‌های مختلف، گمان می‌کنیم قیمت به احتمال زیاد کاهش خواهد یافت. این بازار ممکن است تا پیش از ماه دسامبر (آذر)، کف قیمتی معتبری را پیدا کند. پس در شرایط فعلی، اجازه دهید این اتفاق رخ دهد.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه