کریپتو

گزارش: تعداد سرمایه‌گذاران آسیب‌دیده از توکن‌های کلاهبرداری بیشتر از سقوط FTX و تِرا است

داده‌های جدیدترین گزارش سالیدوس لبز (Solidus Labs) در مورد کلاهبرداری‌های راگ پول تخمین می‌زند که 8درصد از کل توکن‌های شبکه اتریوم و ۱۲درصد از توکن‌های بی‌ان‌بی چین کلاهبرداری هستند؛ رقمی قابل‌توجه که در سال ۲۰۲۲ نزدیک به ۲میلیون سرمایه‌گذار را تحت‌تأثیر قرار داده است.

به گزارش کرپیتو اسلیت، سالیدوس لبز در این گزارش داده‌هایی در بازه ۱ ژانویه تا ۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۱۱دی ۱۴۰۰ تا ۱۰ آذر ۱۴۰۱) را در نظر می‌گیرد و همچنین نشان می‌دهد که بیش از ۱۱میلیارد دلار از تراکنش‌های اتریوم یا مستقیماً با توکن‌های کلاهبرداری مرتبط بودند یا بخشی از فرآیند پول‌شویی راگ پول‌ها بوده‌اند.

طبق این داده‌ها، سالیدوس لبز تخمین می‌زند که ۸درصد از تمام توکن‌های اتریوم برای اجرای راگ پول برنامه‌نویسی شده‌اند.

با ارزیابی مقدار سرمایه‌گذاری در این توکن‌ها، این گزارش همچنین نشان می‌دهد که بی‌ان‌بی چین بیشترین تعداد توکن‌های کلاهبرداری را میزبانی می‌کند، به‌طوری که ۱۲درصد از کل توکن‌های این شبکه کلاهبرداری است.

همچنین بخوانید: چطور پروژه‌های راگ پول (RugPull) را شناسایی کنیم؟

۱۱۷٬۶۲۹ توکن کلاهبرداری در سال ۲۰۲۲

این گزارش تأیید می‌کند که تحقیقات صورت‌گرفته در صنعت ارزهای دیجیتال، ۲۴ مورد راگ پول را در سال ۲۰۲۱ و ۲۶۲ مورد را در سال ۲۰۲۲ شناسایی کرده است. با این حال، ابزار اسکن تهدیدات قرارداد‌های هوشمند سالیدوس لبز (Threat Intelligence) بیش از ۲۰۰٬۰۰۰ توکن کلاهبرداری را بین سپتامبر تا دسامبر ۲۰۲۰ (مهر تا آذر ۹۹) شناسایی کرده است.

این ابزار ۸۳٬۲۶۸ توکن کلاهبرداری را در فاصله ژانویه تا دسامبر ۲۰۲۱ (دی ۹۹ تا آذر ۱۴۰۰) شناسایی کرده است. تعداد این توکن‌ها در ۱۱ ماه اول سال ۲۰۲۲ افزایشی ۴۱درصدی را ثبت کرد و به ۱۱۷٬۶۲۹ عدد افزایش یافت.

آسیبی فراگیرتر از فروپاشی FTX و تِرا

سالیدوس لبز، تأثیر این توکن‌های کلاهبرداری را با رویدادهای مهم سال ۲۰۲۲، از جمله سقوط ترا که آغاز‌کننده بازار نزولی بود و همین طور فروپاشی صرافی FTX مقایسه کرده است.

نتایج این گزارش بیانگر این است که ۱.۹۳میلیون سرمایه‌گذار، سرمایه‌شان را به‌خاطر توکن‌های کلاهبرداری از دست داده‌اند. این رقم، بیشتر از مجموع تعداد سرمایه‌گذارانی است که تحت‌تأثیر سقوط ترا و FTX قرار گرفته‌اند.

گزارش: آسیب توکن‌های کلاهبرداری به سرمایه‌گذاران بیشتر از سقوط FTX است

بدون در نظر گرفتن تأثیر توکن‌های کلاهبرداری، سقوط صرافی FTX با تحت‌تأثیرقراردادن بیش از یک میلیون سرمایه‌گذار، بیشترین تأثیر را بر صنعت ارزهای دیجیتال داشته است. ورشکستگی‌های سلسیوس و بلاک‌فای به‌ترتیب با اثرگذاری بر روی ۶۰۰٬۰۰۰ و ۵۷۲٬۰۰۰ سرمایه‌گذار در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

با درنظرگرفتن اهمیت این اعداد، فروپاشی ترا تقریباً یک بحران جزئی به نظر می‌رسد، زیرا تنها نزدیک به ۴۰٬۰۰۰ سرمایه‌گذار را تحت تأثیر قرار داده است. البته که پیامدهای فروپاشی شبکه ترا را نمی‌توان صرفاً با استناد به این آمار دست‌کم گرفت.

سهم صرافی‌های متمرکز

بر اساس این گزارش، ۹۹درصد از این توکن‌های کلاهبرداری با استفاده از رویکردهای رایج شناسایی نشده‌اند. این کلاهبرداری‌ها ترجیح داده‌اند تا در صرافی‌های متمرکز مستقر شوند و موفق به واریز و برداشت سرمایه از ۱۵۳ صرافی ارز دیجیتال متمرکز مختلف شده‌اند.

گزارش: آسیب توکن‌های کلاهبرداری به سرمایه‌گذاران بیشتر از سقوط FTX است

همچنین، این گزارش تقسیم‌بندی‌ای از صرافی‌های مورد بحث را ارائه می‌دهد. بر اساس این داده‌ها، صرافی‌های متمرکز مستقر در ایالات متحده با حدود ۳.۷۵میلیارد دلار، بیشترین سهم توکن‌های کلاهبرداری را به خود اختصاص داده‌اند.

کشور سیشل واقع در شرق قاره آفریقا، با کمی بیش از ۲میلیارد دلار در رتبه دوم قرار دارد، در حالی که باهاما با ۵۰۰میلیون دلار در جایگاه سوم است.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه