کریپتو

بیت کوین و ۱۰ بازگشت موفق قیمت؛ تاریخ تکرار می‌شود؟

بدون شک، سال ۲۰۲۲ برای بیت کوین سالی فاجعه‌بار بود. با این حال، این محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان در عمر کوتاه ۱۲ ساله خود، بارها شاهد چنین چرخه‌های بزرگ سقوط و صعود قیمت بوده‌ است؛ آن هم در حالی که شکاکان و منتقدان هر بار مرگ بیت کوین را اعلام می‌کردند.

به گزارش بی‌این‌کریپتو، به نقل از صفحه ‌اعلان درگذشت وب‌سایت ۹۹بیت‌کوینز، مرگ بیت کوین تاکنون ۴۶۷ بار اعلام شده است. اولین گزارش مرگ بیت کوین مربوط به دسامبر ۲۰۱۰ (آذر ۱۳۸۹) و آخرین مورد نیز ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ (۹ آذر ۱۴۰۱) بوده است. سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) رکود بیشترین گزارش مرگ را به خود اختصاص داده است، زمانی که رسانه‌های بزرگ حداقل ۱۲۴ بار پایان عمر این دارایی‌ را اعلام کردند.

گری اسکیل، بزرگترین شرکت مدیریت دارایی سازمانی ارزهای دیجیتال در جهان، ۱۰ حادثه‌ را مرور کرده در آن‌ها بیت کوین پس از سقوط فاجعه‌بار دوباره رشد کرده است.

بازگشت بیت کوین به بازی

اولین سقوط قابل‌توجه قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) رخ داد، زمانی که ارزش این دارایی ۹۹درصد کاهش یافت. پیامدهای هک و سقوط صرافی ام‌تی گاکس باعث شد که قیمت بیت کوین در صرافی‌ها تحت‌فشار  از ۳۲ دلار به ۰.۰۱ دلار کاهش یابد.

در اواخر سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲)، پس از اینکه دولت چین استفاده از بیت کوین را به‌عنوان یک روش پرداخت برای سازمان‌ها ممنوع کرد، قیمت این دارایی در عرض ۲۴ ساعت حدود ۸۰درصد سقوط کرد.

هک دوباره صرافی ام‌تی گاکس در فوریه ۲۰۱۴ (بهمن ۱۳۹۲) منجر به کاهش ۶۰درصدی قیمت بیت کوین شد. در آن زمان، ۸۰درصد معاملات بیت کوین جهان در این صرافی انجام می‌شد.

هک دائو در اواسط سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) قیمت اتریوم و بیت کوین را تحت‌تأثیر قرار داد. اتریوم، یک هارد فورک را تجربه کرد؛ زنجیره موجود به اتریوم کلاسیک تبدیل شد و بلاک چین جدید، اتریوم نام گرفت. همچنین، هک بیت‌فینکس در سال ۲۰۱۶ (۱۳۹۵) بار دیگر باعث سقوط قیمت بیت کوین شد.

برخورد (قانونی) شدید با عرضه اولیه سکه در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) باعث شد که قیمت بیت کوین تا پایان همان سال ۸۴درصد سقوط کند. قیمت‌ پس از رسیدن به اوج ۲۰٬۰۰۰ دلاری در پایان سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶)، به ۳٬۲۰۰ دلار کاهش یافت.

در مارچ ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸)، با آغاز برنامه قرنطینه از سوی دولت‌های جهان و سقوط بازار، قیمت بیت کوین در یک رویداد قوی سیاه بیش از ۵۰درصد کاهش یافت و به حدود ۵٬۰۰۰ دلار رسید.

بازار بیت کوین امسال، به‌دنبال سقوط اکوسیستم ترا/لونا و فروپاشی صرافی FTX، شاهد دو رویداد تسلیم در ماه‌های مه و نوامبر (اردیبهشت و آبان) بود. اولی، طی ماه‌های مه و ژوئن (اردیبهشت و خرداد)، با کاهش ۵۰درصدی، قیمت بیت کوین را از ۴۰٬۰۰۰ دلار به ۲۰٬۰۰۰ دلار رساند. دومی نیز باعث کاهش ۲۵درصدی قیمت پس از فروپاشی FTX شد.

بیت کوین و ۱۰ بازگشت موفق قیمت؛ تاریخ تکرار می‌شود؟
سقوط‌های تاریخی قابل‌توجه قیمت بیت کوین

بیت کوین پس از هر سقوط قیمت دوباره بازگشته است و هیچ دلیلی وجود ندارد که این بار دیگر این کار را انجام ندهد.

اگر کلان‌تر نگاه کنید، در حال حاضر، بیت کوین با قیمتی ۱۳۴درصد بیشتر از ۳ سال پیش معامله می‌شود.

قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳

قیمت بیت کوین از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا کنون ۶۳.۵درصد کاهش یافته است؛ در ۲۲ نوامبر (۱ آذر) به پایین‌ترین سطح چرخه نزولی خود، عدد ۱۵٬۷۰۰ دلار رسید.  اما از آن زمان به بعد نوسانات قیمت کمی آرام شده و بازار به‌شکل رنج ادامه دارد.

تحلیلگران انتظار نداند که بازار صعودی تا اواسط سال ۲۰۲۳ آغاز شود. تا آن زمان، احتمالاً روند ثابت کنونی با امکان افزایش جزئی قیمت برای رسیدن به سطح ۲۰٬۰۰۰ دلاری ادامه خواهد داشت.

اگر روند تاریخی تکرار شود، رویداد هاوینگ بعدی بیت کوین در ماه مه ۲۰۲۴ (خرداد ۱۴۰۳) احتمالاً کاتالیزور اصلی برای شروع بازار صعودی خواهد بود. در دوره‌های گذشته، یک سال قبل از هاوینگ، شاهد رشد جزئی بازار پیش از شروع روند صعودی پس از نصف‌شدن پاداش استخراج بوده‌ایم.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه