کریپتو

ویتالیک: «آدرس‌های مخفی» مشکل حفظ حریم خصوصی در اتریوم را حل می‌کند

ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اصلی اتریوم، راه حلی برای مشکل حفظ حریم خصوصی در شبکه اتریوم پیشنهاد کرد. او مشکل پرایوسی اتریوم را «بزرگترین چالش باقی مانده» برای این شبکه توصیف کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بوترین در پست وبلاگ خود در تاریخ ۲۰ ژانویه (۳۰ دی)، پیاده‌سازی ایده‌ استفاده از «آدرس‌های مخفی (Stealth Addresses)» را به عنوان راه‌حلی برای حفظ حریم خصوصی تراکنش‌های همتا به همتا (P2P) در شبکه اتریوم، معرفی کرد.

او در پست وبلاگ خود در مورد این روش توضیح داد که در مرحله اول، کاربری که به دنبال دریافت دارایی است، یک «کلید خرج کردن (Spending Key)» ایجاد کرده و با استفاده از آن یک «متا-آدرس مخفی (Stealth Meta-Address)» ایجاد می‌کند. در مرحله بعد این آدرس که می‌تواند در ENS ثبت شود، به فرستنده ارسال می‌شود که می‌تواند با محاسبات رمزنگاری بر روی متا-آدرس، یک آدرس مخفی که متعلق به گیرنده است ایجاد کند. سپس فرستنده می‌تواند دارایی‌ها را به آدرس مخفی گیرنده منتقل کند و ضمن آن یک کلید موقت برای تایید اینکه آدرس مخفی متعلق به گیرنده است ایجاد کند. اثر این فرآیند این است که یک آدرس مخفی جدید برای هر تراکنش مخفی ایجاد می‌شود.

شمای نحوه عملکرد آدرس‌های مخفی برای اضافه کردن قابلیت حفظ حریم خصوصی به تراکنش‌های اتریوم
شمای نحوه عملکرد آدرس‌های مخفی برای اضافه کردن قابلیت حفظ حریم خصوصی به تراکنش‌های اتریوم؛ منبع: کوین تلگراف

آدرس‌های مخفی مدت‌هاست که به عنوان راه‌حلی برای مشکل حریم خصوصی معرفی شده‌اند و از اوایل سال ۲۰۱۴ روی آن‌ها کار شده است. با این حال تا امروز به مرحله تجاری و استفاده انبوه نرسیده‌اند. همچنین این اولین باری نیست که ویتالیک درباره مفهوم آدرس‌های مخفیانه در شبکه اتریوم صحبت می‌کند.

ویتالیک در آگوست ۲۰۲۲ (مرداد ۱۴۰۱) نیز این ایده را به عنوان راه حلی ساده برای حفظ حریم خصوصی در شبکه اتریوم مطرح کرد. راه حلی که مانند تورنادوکش با OFAC به مشکل نمی‎‌خورد و برخلاف تورنادوکش می‌تواند توکن‌های ERC20 پیچیده و همچنین NFTها را با حفظ حریم خصوصی منتقل کند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه