بازارهای مالیبلاکچینکریپتوفاندامنتال

جهش ۳۰۰٪ قیمت آپتوس؛ رالی APT تا کجا ادامه دارد؟

قیمت آپتوس پس از فروپاشی صرافی FTX از اوج ۱۰ دلاری خود به نزدیکی ۳ دلار سقوط کرد

قیمت آپتوس (APT) در کمتر از ۲ هفته با رسیدن به ۱۴ دلار، بیش از ۳ برابر شده است و به رتبه ۳۰ جدول پروژه‌های کریپتویی رسیده است. با توجه به سابقه قیمتی کم این پروژه، معامله‌گران به دنبال فهمیدن این موضوع هستند که این رشد تا کجا ادامه پیدا می‌کند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین‌دسک، قیمت آپتوس پس از فروپاشی صرافی FTX از اوج ۱۰ دلاری خود به نزدیکی ۳ دلار سقوط کرد. گفتنی است که یکی از سرمایه‌گذاران مهم اپتوس شرکت آلامدا بود که با صرافی FTX نزدیکی زیادی داشت. اما پس از فروکش کردن تب و تاب این قضیه، پروژه‌هایی که با FTX در ارتباط بودند، مجددا شروع به احیای قیمت خود کردند که سردمدار آن‌ها سولانا بود.

آپتوس توسط تیم سازنده Diem (پروژه بلاکچینی فیسبوک) ساخته شده است. این پروژه هدف دارد که زیرساخت امنی آماده کند که برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) به‌راحتی روی آن ساخته شوند.

قیمت آپتوس در تاریخ ۸ ژانویه (۱۸ دی) در حوالی ۴ دلار قرار داشت و با یک رشد خیره کننده حدود ۳۶۰٪ در کمتر از ۲ هفته به اوج ۱۴.۵۷ دلار دست یافت.

نمودار قیمت اپتوس تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت اپتوس تایم فریم روزانه منبع: تریدینگ ویو

در نمودار بالا همچنین سطوح حمایتی و مقاومتی آپتوس با خطوط قرمز رسم شده است. برای خواندن تحلیل تکنیکال APT می‌توانید به این مطلب مراجعه کنید.

یکی از دلایل فاندامنتال رشد قیمت آپتوس مربوط به استقبال کاربران از بازار معاملات NFT روی این شبکه با نام توپاز (Topaz) بود. لازم به ذکر است که کمتر از ۴ ماه از راه‌اندازی شبکه آپتوس می‌گذرد و شاید قضاوت در مورد ارزش این شبکه هنوز زود باشد اما باید بدانید که در توکنومیکس پروژه ا میلیارد واحد APT پیش‌بینی شده است که اکنون حدود ۱۵۹ میلیون واحد آن در گردش است و ارزش فعلی بازار آن چیزی حدود ۲ میلیارد دلار است که اپتوس را در جایگاه ۲۹ جدول رمزارزها قرار داده است.

ذکر این نکته ضروری است که این رشد قیمتی در زمان افزایش قیمت بیت کوین و صعودی شدن بازار اتفاق افتاده است. این نگرانی همچنان وجود دارد که در صورتی که رشد قیمت BTC تله گاوی باشد و قیمت ریزش شدید پیدا کند، پروژه‌هایی مانند اپتوس که رشد زیادی در این مدت داشته‌اند با چه مقدار اصلاح قیمتی مواجه شوند. تحلیل قیمت بیت کوین را می‌توانید در این لینک بخوانید. به زودی در مطلبی دیگر نظر تحلیلگران را در مورد احتمال تله گاوی بودن قیمت بیتکوین منعکس خواهیم کرد.

اما برای پیش‌بینی آینده قیمت APT می‌توانیم فرض کنیم که تمامی کوین‌های آن در گردش باشد. با قیمت فعلی ارزش کل بازار پروژه چیزی در حدود ۱۴ میلیارد دلار خواهد شد که آن را بالاتر از کاردانو در جایگاه هشتم جدول رمزارزها قرار خواهد داد.

آیا قیمت آپتوس افزایش پیدا خواهد کرد؟

  • برای پاسخ به این سوال باید ۲ نکته را مدنظر قرار داد که هنوز ممکن است جریانات FTX و آلامدا به عنوان سرمایه‌گذار اصلی پروژه فاندامنتال منفی برای آن تلقی شود. نکته دوم این است که فعالیت‌های توسعه‌ای و کاربردی این پروژه به اندازه‌ای است که آن را در بین ۱۰ پروژه برتر رمزارزها قرار دهد؟ زیرا در آینده کوین‌های این پروژه آزاد خواهند شد و باید دید قیمت آپتوس کشش بزرگ شدن مارکت‌کپ به این اندازه را خواهد داشت یا خیر.

منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه