کریپتو

شمارش معکوس برای شروع سال ۲۰۲۳؛ بیت کوین و یک رکورد نزولی جدید

در آستانه آغاز سال جدید میلادی، در نماهای بلندمدت بیت کوین نشانه‌هایی نزولی و همین طور صعودی دیده می‌شود. بیت کوین تا اینجای کار یک رکورد نزولی جدید را روی نمودار ۳ ماهه خود ثبت کرده است و شاید در پایان سال ۲۰۲۳ یک رویداد نزولی دیگر را هم برای اولین بار روی نمودار یک‌ساله‌اش به نمایش بگذارد.

به گزارش ارزدیجیتال، کمتر از ۲۴ ساعت مانده به پایان سال سخت ۲۰۲۲ برای ارزهای دیجیتال و آغاز سال ۲۰۲۳ میلادی، روی نمودار ۳ ماهه بیت کوین یک نشانه نزولی دیده می‌شود که از ابتدای آغاز معاملات این ارز دیجیتال در صرافی‌ها، هرگز دیده نشده است.

همان طور که از تصویر زیر پیداست، بیت کوین برای اولین بار در تاریخ در آستانه ثبت چهار کندل فصلی (۳ ماهه) نزولی متوالی است و تا ساعاتی دیگر سرنوشت این کندل مشخص می‌شود. تنها راه پیش‌گیری از ثبت این رکورد نزولی این است که کندل این فصل بیت کوین جایی بالاتر از قیمت اوپن (شروع کندل) خود یعنی ۱۹٬۴۰۰ دلار بسته شود که البته بعید به نظر می‌رسد.

شمارش معکوس برای شروع سال ۲۰۲۳؛ بیت کوین و یک رکورد نزولی جدید
نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین در نمای ۳ ماهه.

جدای از این نشانه نزولی بی‌سابقه، یک نکته امیدوارکننده درباره سال ۲۰۲۳ وجود دارد و آن این است که بیت کوین هرگز در تاریخ خود دو کندل نزولی یک‌ساله را پشت سر هم ثبت نکرده است. این یعنی هرگز پیش نیامده است که برای دو دوره متوالی عملکرد سالانه این ارز دیجیتال مجموعاً منفی باشد.

شمارش معکوس برای شروع سال ۲۰۲۳؛ بیت کوین و یک رکورد نزولی جدید
نمودار لگاریتمی قیمت بیت کوین در نمای ۱۲ ماهه.

دو نمودار بالا از نوع لگاریتمی هستند؛ یعنی برای نمایش بهتر نوسان‌ها، به‌جای تغییرات خودِ قیمت‌ها، درصد تغییرات قیمت‌ها در نظر گرفته شده است. با این حساب، باید گفت سال ۲۰۲۲ برخلاف تصور بسیاری از معامله‌گران کم‌تجربه‌تر، بدترین سال نزولی تاریخ بیت کوین نیست.

آن‌طور که از نمودار بالا هم پیداست، ریزش قیمت در طول سال ۲۰۱۸ برابر با ۷۳درصد و مقداری بیشتر از ریزش ۶۴درصدی امسال بیت کوین است. علاوه بر این، پس از ثبت هر کندل نزولی سالانه روی نمودار بیت کوین، قیمت سال بعد از آن به‌طور متوسط ۱۰۵درصد رشد کرده است.

با این حال، از آنجایی که نمی‌توان صرفاً با استناد به گذشته، آن هم تاریخچه نه‌چندان طولانی بیت کوین، آینده را پیش‌بینی کرد، باید پذیرفت این احتمال هم وجود دارد که سال ۲۰۲۳ تا حدی غافلگیرکننده باشد و اولین کندل‌های متوالی نزولی یک‌ساله در این دوران به ثبت برسند.


منبع

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
عیدانه